Πήρε το ντέρμπι ο Αρίωνας

27/03/2012 - 15:44 Τελευταία τροποποίηση στις 15/11/2012 - 13:39

Μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο πρωτάθλημα γυναικών αναδείχθηκε ο Αρίωνας Μυτιλήνης, που επικράτησε του Θησέα Παναγιούδας με σκορ 42-40 σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς.

Η ομάδα του Στρατή Αλμπάνη διατήρησε ένα ελαφρύ προβάδισμα στην Α' Περίοδο (13-12), όμως στη συνέχεια οι αθλήτριες του Κώστα Καραμανώλη βελτιώθηκαν στην άμυνα και πήγαν με το υπέρ τους σκορ 19-21 στα αποδυτήρια.

Ο Αρίωνας ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες στο Β' Ημίχρονο και κατάφερε στα κρίσιμα σημεία του αγώνα να φανεί πιο συγκεντρωμένος από τον αντίπαλό του, φτάνοντας τελικά στη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 42-40.

Πρώτες σκόρερ για τον Αρίωνα η Καρακλά (15π) και η Παυλή (1π), ενώ για τον Θησέα ξεχώρισαν η Κωστακέλλη (14π) και η Κουκουρουβλή (10π).