Νίκη... τρίωρη για Αρίωνα!

30/04/2012 - 11:33 Τελευταία τροποποίηση στις 15/11/2012 - 13:36

Σχεδόν τρεις ώρες διήρκεσε ο πρώτος τελικός στην κατηγορία των γυναικών, ανάμεσα στον Αρίωνα Μυτιλήνης και τον Θησέα Παναγιούδας, το απόγευμα του Σαββάτου στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης.

Αιτία, η απόφαση των διαιτητών να διακόψουν το ματς, ζητώντας να απομακρυνθεί από την κερκίδα ο προπονητής του ανδρικού τμήματος του Αρίωνα Αχιλλέας Καταύτος, ο οποίος βέβαια βρισκόταν στο Κλειστό με την ιδιότητα του φιλάθλου. Στην απόφαση αυτή οδηγήθηκαν οι διαιτητές μετά από κάποια ειρωνικά σχόλια που έκανε ο προπονητής, απευθυνόμενος εις βάρος τους.

Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 45 λεπτά και συνεχίστηκε όταν πια ο Αχιλλέας Καταύτος αποχώρησε έντονα δυσαρεστημένος από το γήπεδο, με την ώρα περασμένη και τον... τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο ποδόσφαιρο σε εξέλιξη.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Αρίωνας επιβλήθηκε με σκορ 44-37 του Θησέα στην παράταση, αφού η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη με 34-34. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια με την ομάδα του Στρατή Αλμπάνη να έχει την πρωτοπορία στο σκορ και τις παίκτριες του Κώστα Καραμανώλη να ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής.

Τελικά, ο Αρίωνας με ένα επιμέρους 10-3 στην παράταση πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην τελική φάση και βρίσκεται ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα μακριά από τον τίτλο. Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τις νικήτριες η Αγγελική Τσιολακούδη, που πέτυχε 14 πόντους, ενώ την ακολούθησαν στο σκοράρισμα η Καρακλά (10π) και η Ορφανού (10π). Από τον Θησέα Παναγιούδας ξεχώρισαν η Αγιασωτέλλη (13π) και η Κωστακέλλη (10π).