Πρωταθλητής ο Αρίωνας Μυτιλήνης

07/05/2012 - 11:08 Τελευταία τροποποίηση στις 15/11/2012 - 13:35

Ολοκληρώθηκε το γυναικείο πρωτάθλημα της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου την Κυριακήι, με μεγάλο θριαμβευτή τον Αρίωνα Μυτιλήνης, που επικράτησε του Θησέα Παναγιούδας με σκορ 31-49.

Η ομάδα του Στρατή Αλμπάνη πήρε έτσι το εισητήριο συμμετοχής στους αγώνες κατάταξης και ανόδου στην Α2 κατηγορία γυναικών, που θα διεξαχθούν προσεχώς.

Με προβάδισμα 1-0 στις νίκες ο Αρίωνας ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα το παιχνίδι. Μετά το πεντέλεπτο οι παίκτριες του Αλμπάνη άρχισαν σιγά – σιγά να χτίζουν μια διαφορά (5-12). Στο δεύτερο 10λεπτο, ο Αρίων ήταν καλύτερος και κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά τους στο ημίχρονο (11-25).

Στο τρίτο δεκάλεπτο παίζοντας περισσότερο με το χρονόμετρο, ο Θησέας άρχισε να μειώνει το σκορ (23-34). Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μάχη και από τις δύο πλευρές, όμως ο Θησέας δεν ήταν εύστοχος και τελικά το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε σχετικά εύκολα στον Αρίωνα (31-49)

Κορυφαίες παικτριες από τον πρωταθλητή Αρίωνα ήταν οι Παυλή, Καρακλά, Ορφανού και Τσιολακούδη, ενώ από το Θησέα οι Δήμου, Κουκουρουβλή και Κωστακέλλη.