Νικηφόρα Θησέας και Αρίων

07/04/2014 - 13:04

Σταθερά πρώτος στο πρωτάθλημα γυναικών βρίσκεται ο Θησέας Παναγιούδας, πετυχαίνοντας την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα ματς, επικρατώντας το Σάββατο του Αίολου Μυτιλήνης (38-17).

Η ομάδα του Κώστα Καραμανώλη, που πρηγήθηκε μ3 13-6 στην πρώτη περίοδο και με 19-10 στο ημίχρονο, είχε πλουραλισμό στην επίθεση με τις Κωστακέλλη (9π) και Κοτσία (8π) να είναι οι πρώτες σκόρερς, δίνοντας ωστόσο μεγάλη βάση στην άμυνά της, που περιόρισε τον Αίολο σε αρκετά χαμηλό σκορ. Από τις παίκτριες του Θοδωρή Γιαννίκου σκόραραν μόλις τρεις, με την Τσαχιρίδη (9π), την Πάλη (6π) και την Καραβατάκη (2π) να κάνουν σεφτέ.

Στο άλλο ματς την Κυριακή, ο Αρίων πέρασε νικηφόρα μέσα από την έδρα της Ολυμπιάδας στο Μόλυβο.  Η ομάδα της Μυτιλήνης είχε ένα πολύ καλό πρώτο 10λεπτο (2-11) και διατήρησε το προβάδισμα στο ημίχρονο (11-21). Η Ολυμπιάδα, όπως και κόντρα στον Θησέα την περασμένη εβδομάδα, είχε ένα καλό β’ ημίχρονο και έβαλε δύσκολα στον αντίπαλό της. Η ομάδα του Καλαϊτζή μείωσε σε 25-30 στο τέλος της τρίτης περιόδου, όμως δεν άντεξε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από μια τιμητική ήττα (34-45) στα τελευταία λεπτά. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες η Τσιολακούδη (15π), ενώ από πλευράς Ολυμπιάδας πρωταγωνίστησαν η Βατή (15π) και η Μπάλιακα (12π), με την Κοσκινά να περιορίζεται επιθετικά αυτή τη φορά, οι πόντοι της οποίας έλειψαν αρκετά στην ομάδα του Μολύβου στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.