Το πάλεψε κόντρα στην πρωτοπόρο Δάφνη

06/11/2022 - 20:42 Τελευταία τροποποίηση στις 06/11/2022 - 21:10

Το τρένο της πρωτοπόρου Δάφνης συνεχίζει την ασταμάτητη πορεία του, υποχρεώνοντας τον κατά πολύ βελτιωμένο Αιολικό στην πέμπτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο Αιολικός είχε πολύ καλό ξεκίνημα στο πρώτο πεντάλεπτο παίρνοντας προβάδισμα, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τους παίκτες του Γιώργου Γκούμα να παθαίνουν για άλλη μια φορά μπλακ άουτ και την αντίπαλη ομάδα από την άλλη να είναι αρκετά εύστοχη κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 17-38. Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τον Αιολικό να μην βρίσκει λύσεις αμυντικά με αποτέλεσμα η Δάφνη να προηγείται στο ημίχρονο 38-55.

Οι "κυανόλευκοι" στο τρίτο μέρος έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι και χάρη στα τρίποντα του Νικολακόπουλου πλησίασαν στο 61-74. Στο 4ο 10λεπτο έφτασαν δυο φορές στο -7 αλλά η πιο έμπειρη ομάδα της Δάφνης βρήκε επιθετικά ριμπάουντ και μεγάλα σουτ έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Τζιβελέκα που σκόραρε 30 πόντους και έτσι πήρε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 75-88.