Άνετος και ωρ(ΑΙΟ)ς απέναντι στον ΦΟ Βροντάδου

12/02/2023 - 21:55 Τελευταία τροποποίηση στις 12/02/2023 - 22:17

Εύκολο απόγευμα για τον Αιολικό που μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με τον ΦΟ Βροντάδου παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα 82-62, όμως δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά του πρώτου αγώνα στη Χίο που ήταν βασικός στόχος.

Η ψυχωμένη ομάδα του Γιώργου Γκούμα δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο ανοίγοντας μάλιστα τη διαφορά στο δεύτερο μέρος στο +20. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 18-14, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 35-24.

Στο τρίτο μέρος οι γηπεδούχοι καθάρισαν τον αγώνα φτάνοντας το σκορ στο 58-40 με τον Αιολικό στο τελευταία περίοδο να παίζει καθαρά με στόχο να καλύψει την διαφορά των πόντων φτάνοντας μια ανάσα με το τελικό 82-62.

Ο Αιολικός χτίζει σερί σερί νικών και καλή ψυχολογία εν όψει της δύσκολης συνέχειας με δύο εκτός έδρας αγώνες με την πρώτη Δάφνη που ηττήθηκε 111-110 σήμερα από το Πικέρμι σε έναν δραματικό αγώνα και στην Κάλυμνο με την τοπική ΕΑΚΑ.