Μάγκικο διπλό στην Κάλυμνο!

17/02/2023 - 20:33 Τελευταία τροποποίηση στις 17/02/2023 - 22:50

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε ο Αιολικός μέσα στην έδρα της ΕΑ Καλύμνου (69-73), στο ματς που άνοιξε πρόωρα την αυλαία της 18ης Αγωνιστικής στον 3ο Όμιλο της Γ' Εθνικής!

Μάλιστα, η ομάδα της Μυτιλήνης έκανε το 2/2 κόντρα στο σύλλογο των Δωδεκανήσων, γεγονός που μπορεί να φανεί ιδιαιτέρως χρήσιμο στην περίπτωση που οι δύο ομάδες συναντηθούν στα Playouts.

Παρότι στο ξεκίνημα ο Αιολικός μπήκε καλύτερα στο ματς, προηγούμενος με 2-7 στο 2′ και με 7-11 στο 4′, η ΕΑ Καλύμνου αντέδρασε και όχι μόνο πήρε την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά τη διατήρησε και μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 43-37 στο ημίχρονο, κρατώντας το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι και το ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Η ομάδα του Γκούμα πλησίασε στο -3 (63-60), πιέζοντας για την ισοφάριση, η οποία ήρθε δύο λεπτά πριν το τέλος (67-67). Σε εκείνο το σημείο, ο Αιολικός κατόρθωσε να προηγηθεί με 67-69, βάζοντας γερές βάσεις για την τελική του επικράτηση, που ήρθε εν τέλει με σκορ 69-73!

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ο Νικολακόπουλος, στην πιο παραγωγική του εμφάνιση φέτος με 29 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ σε διψήφια νούμερα κινήθηκε και ο Τσιόγκας (11π).

Τα υπόλοιπα παιχνίδια της 18ης Αγωνιστικής πραγματοποιούνται το σαββατοκύριακο.

ΕΑ Καλύμνου – Αιολικός Μυτιλήνης 69-73

Δεκάλεπτα : 25-18, 43-37, 60-55, 69-73

Διαιτητές : Κηπώσης- Σίμα

ΕΑ Καλύμνου (Μυριούνης): Μπουρδάνος 17(2), Θεοφιλάκος, Χρυσάκης, Σπέντζος 6, Τσαούσης 8(1), Σιγκούνας 26(2), Τσιπίδης 5, Κάτρης, Πλευράκης 7(1)

Αιολικός Μυτιλήνης (Γκούμας): Κομνηνός 4(1), Ντουζίδης 9(1), Καμινέλλης 4, Δεκαβάλας 3(1), Νικολακόπουλος 29(4), Βαλιώτης 5, Πελίγκος 8, Τσιόγκας 11