Έκανε το πρώτο βήμα αλλά δεν έπεισε

05/04/2023 - 21:29 Τελευταία τροποποίηση στις 08/04/2023 - 18:33

Ο μέτριος Αιολικός λύγισε στο τέλος τον Φοίνικα Πειραιά 73-71 στην πρεμιέρα των play outs κάνοντας έτσι το 2-1 στη σειρά.

Μέτρια εμφάνιση για την ομάδα της Μυτιλήνης που ήταν νωθρή παίζοντας με τη φωτιά μέχρι το τέλος, όμως ο Νικολακόπουλος με σουτ τριών πόντων 6 δευτερόλεπτα πριν την λήξη και το σκορ στο 69-70 έσωσε την παρτίδα. Ο Φοίνικας παρέμεινε μέσα στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενος περισσότερο την κακή μέρα των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο 15-20, όμως στη συνέχεια οι "κυανόλευκοι" ισορρόπησαν και οδήγησαν το ημίχρονο στο 36-36. Στην τρίτη περίοδο ο Αιολικός είχε ένα ξέσπασμα παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων, όμως ο Φοίνικας κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να προσπεράσει στη λήξη της τρίτης περιόδου 52-53 με σουτ από την περιφέρεια. Στο τέταρτο μέρος έγινε σκληρή μάχη ξανά, με την φιλοξενούμενη ομάδα να κρατάει το προβάδισμα, όμως ο Νικολακόπουλος σαν από μηχανής θεός χάρισε τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Την Κυριακή 9/4 θα γίνει η δεύτερη αναμέτρηση της σειράς στην έδρα του Φοίνικα.

Ο Αιολικός αν περάσει στην δεύτερη φάση θα αντιμετωπίσει τη Νίκη Αμαρουσίου που έκανε το 3-0 απέναντι στην ΕΑΚΑ, η οποία μετά από μερικούς μήνες παρουσίας στις Εθνικές Κατηγορίες για πρώτη φορά στην ιστορία της επιστρέφει στα τοπικά πρωταθλήματα.

Αιολικός(Γκούμας,Κεσαπίδης): Κομνηνός 2, Ντουζίδης 7, Καμινέλλης 13, Δεκαβάλας 5(1), Νικολακόπουλος 20(1), Βαλιώτης 13(3), Πελίγκος 6, Τσιόγκας 7

Φοίνικας Πειραιά (Χλιαουτακης-Γαβρίλης):Βλάμης 2, Γαβρίλης 18(1), Μπουντούρης 6, Πασπαλας, Σαραντόπουλος 19(1), Παπαδάκης 10(2), Ουντε, Αναστασόπουλος 14(3)