Ήττα για Αίολο από Αιγέα Χίου

27/03/2015 - 12:20 Τελευταία τροποποίηση στις 27/03/2015 - 14:08

Ο πρωταθλητής Λέσβου στην κατηγορία κορασίδων, Αίολος Μυτιλήνης, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Αιγέα Χίου στην προκριματική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος, στο πλαίσιο του ομίλου Αιγαίου.

Ο αγώνας ήταν νοκ - άουτ και έτσι στη διοργάνωση συνεχίζει ο Αιγέα Χίου. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου έκανε μεγάλη προσπάθεια σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, το οποίο τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τον Αίολο μπροστά στο σκορ στην πρώτη περίοδο (18-17) και τον Αετό Χίου να διατηρεί ισχνό προβάδισμα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (25-28). Οι αθλήτριες του Γιασεμή πήραν προβάδισμα 7 πόντων στο τρίτο 10λεπτο (40-47) και παρά την αντεπίθεση διαρκείας που εξαπέλυσε ο Αίολος, το ταμπλό έγραψε με την κόρνα της λήξης το τελικό 55-57.

Πρώτη σκόρερ για την πρωταθλήτρια Λέσβου η Λημναίου (16π), την οποία ακολούθησαν στο σκοράρισμα με διψήφιο αριθμό πόντων η Ντούλε (12π) και η Κοτσία (12π). Από πλευράς Αιγέα Χίου ξεχώρισε η Φεντεσίν (26π), που ήταν και η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης.