Σπουδαία ντέρμπι

25/10/2011 - 11:46 Τελευταία τροποποίηση στις 15/11/2012 - 13:56

Με δύο αγώνες συνεχίστηκε το πρωτάθλημα των εφήβων, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που τα παρακολούθησαν.

Ο Θησέας Παναγιούδας επιβλήθηκε του Αρίωνα Μυτιλήνης εκτός έδρας με 47-51, σε ένα παιχνίδι όπου σε όλη του τη διάρκεια η ομάδα του Καραμανώλη ήταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο ο Αρίωνας του Αργυρόπουλου πάλεψε ειδικά στη τρίτη περίοδο, καταφέρνοντας να μειώσει στο καλάθι. Πρώτος σκόρερ του Θησέα ήταν ο Πιττός (12π), τον οποίο ακολούθησαν οι Σίμου (10π) και Γεώργαρος (10π). Για λογαριασμό του Αρίωνα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Αθανασίου (12π) και Μπουρούς (11π).

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Ολυμπιάδα Μήθυμνας επικράτησε στην παράταση του Παλλεσβιακού με σκορ 49-47. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό δεκάλεπτο με την Ολυμπιάδα να κλείνει το ημίχρονο στο +8 (24-16), αλλά τον Παλλεσβιακό να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου (35-39). Η τέταρτη περίοδος κύλησε σε πολύ χαμηλό σκορ και ο αγώνας κρίθηκε στον έξτρα χρόνο με νικήτρια την ομάδα του Μολύβου.