Πρώτος τίτλος για τις Ελπίδες Παναγιούδας

02/04/2012 - 14:42 Τελευταία τροποποίηση στις 15/11/2012 - 13:38

Τον παρθενικό τους τίτλο στο μπάσκετ κατέκτησαν οι Ελπίδες Παναγιούδας, νικώντας στον τελικό της κατηγορίας παίδων τον Αρίωνα Μυτιλήνης με σκορ 34-45.

Σε ένα συγκλονιστικό τελικό, που είχε αρκετές ανατροπές από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος, η ομάδα του Στρατή Αλμπάνη πήρε προβάδισμα στο 1ο 10λεπτο (10-4), όμως στη συνέχεια έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της με αποτέλεσμα οι Ελπίδες να προσπεράσουν στο ημίχρονο με 14-17.

Οι παίκτες του Κώστα Καραμανώλη μπήκαν με προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην τέταρτη περίοδο, όμως ο Αρίωνας πλησίασε μέχρι το -3 και εκεί μέτρησε η ποιότητα του Ανδρέα Εγγλέζου, που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα (10π με ένα τρίποντο), με αποτέλεσμα οι Ελπίδες να μη δυσκολευτούν και στο τέλος να δώσουν έκταση στη νίκη τους (34-45).