Πρεμιέρα με νίκη για Αίολο Μυτιλήνης

19/04/2013 - 19:47

Aiolos_Mytilinis_korasides_champions_2012_13Η προκριματική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κορασίδων ξεκίνησε σήμερα στο Κλειστό της Νεάπολης, με τον Αίολο Μυτιλήνης να μπαίνει με το... δεξί στη διοργάνωση, παίρνοντας το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Η πρωταθλήτρια ομάδα της Λέσβου επικράτησε στην πρεμιέρα του Ίκαρου Ικαρίας με 17-39, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο 10λεπτο ωστόσο, οι αθλήτριες του Θοδωρή Γιαννίκου μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ 0-18, έφτασαν σε μια άνετη νίκη με διαφορά 22 πόντων.

Το σκοράρισμα για τον Αίολο ανέλαβαν η Τσαχιρίδη (12π), η Πάλη (10π) και η Βούρου (8π), ενώ από πλευράς Ίκαρου πρώτες σκόρερ ήταν η Γλάρου (6π), η Σταυρινουδάκη (5π) και η Παπαγεωργάκη (4π).

Η συνέχεια στο νησιωτικό όμιλο δίνεται αύριο το πρωί στις 11:00 με τον αγώνα του ΒΑΟΛ Χίου κόντρα στον Ίκαρο Ικαρίας, ενώ το μεσημέρι της Κυριακής στις 15:00 θα αναμετρηθεί ο Αίολος με τους πρωταθλητές Χίου. Στην επόμενη φάση, που θα διεξαχθεί στην Αθήνα, προκρίνεται μόνο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου.