Νίκη-πρόκριση του ΒΑΟΛ κόντρα σε Αίολο

21/04/2013 - 19:59 Τελευταία τροποποίηση στις 21/04/2013 - 20:09

Ο Βούρειος Χίου είναι η ομάδα που προκρίνεται από το νησιωτικό όμιλο στη Β' Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κορασίδων, αφού επικράτησε στο σημερινό ματς του Αίολου Μυτιλήνης με σκορ 65-37.

Η πρωταθλήτρια Χίου ήταν ανώτερη και μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 10λεπτο, πήρε σημαντικό προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, το οποίο αύξανε συνεχώς αστη διάρκεια του παιχνιδιού.

Με τέσσερις παίκτριες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, τις Ντόσκα (14π), Συρρή (14π), Τριανταφυλλάκη (13π) και Καμαράδου (12π), η ομάδα του Βούρειου έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα, τσεκάροντας το εισιτήριο για την Αθήνα, όπου θα διεξαχθεί η επόμενη φάση της διοργάνωσης.