Δύο ήττες ο Αρίων στη Χίο

08/04/2014 - 15:25

Arion_efivoi_2013-14_championsΟι πρωταθλητές Λέσβου πάλεψαν στην προκριματική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στην κατηγορία των εφήβων, ωστόσο υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των εκπροσώπων της Σάμου και της Χίου, που ήταν οι αντίπαλοι στο νησιωτικό όμιλο.

Η ομάδα του Πάνου Οικονόμου, στην πρώτη του σεζόν στον πάγκο του Αρίωνα, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της το Σάββατο (5/4) με αντίπαλο τον Πολυκράτη, που ήταν και το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση. Οι πρωταθλητές Σάμου νίκησαν με σκορ 60-43, σε έναν αγώνα που ήταν ντέρμπι μέχρι και το τέταρτο 10λεπτο.

Ο Αρίων ήταν σοβαρός και συγκεντρωμένος, με σωστές επιλογές στην επίθεση και σφικτή άμυνα. Οι Σαμιώτες προηγήθηκαν με 18-12, ωστόσο η ομάδα της Μυτιλήνης πήγε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με έναν πόντο (33-32). Η τρίτη περίοδος έμεινε σε πολύ χαμηλό σκορ (6-4) και όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο 10λεπτο. Εκεί οι παίκτες του Πολυκράτη βρήκαν εύκολους πόντους, σε αντίθεση με τους πρωταθλητές Λέσβου, που εγκλωβίστηκαν στην πίεση και μοιραία ηττήθηκαν με 60-43, παρά τους 22 πόντους του Μπουρού, ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Το μεσημέρι της Κυριακής, ο Αρίων γνώρισε την ήττα από τους οικοδεσπότες Ίωνες Χίου με σκορ 54-47. Η ομάδα της Χίου είχε το ισχνό προβάδισμα από την αρχή (12-16), στο ημίχρονο (23-25) και μέχρι το τέλος του τρίτου 10λεπτου (34-35), με τον Αρίωνα να πιέζει και να κρατά επαφή με το σκορ. Όπως όμως συνέβη και κόντρα στον Πολυκράτη, οι Μυτιληνιοί δεν είχαν καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκαν με 47-54. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Σαμιώτης (32π) για τους Ίωνες, ενώ από πλευράς Αρίωνα ξεχώρισαν επιθετικά οι Μπουρούς (17π) και Καμινέλλης (13π).

Στο άλλο ματς, ο Πολυκράτης επικράτησε των Ιώνων (59-79) και πήρε έτσι το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση στην Αθήνα, επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά.