10/04/2016 - 23:46 Τελευταία τροποποίηση στις 11/04/2016 - 18:28

29η Αγωνιστική

Πολιχνίτος-Αχιλλέας Πέτρας 5-2 (2-0)
Μποντάκης, Βερρής, Οικονόμου - Γήπεδο Πολιχνίτου

Ο Πολιχνίτος ήταν ανώτερος του Αχιλλέα Πέτρας και χάρη σε δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο μέρος από τον Σταματίου, το ένα με σουτ στο 1ο λεπτό και το άλλο με πέναλτι στο 4ο λεπτό, πήρε από πολύ νωρίς προβάδισμα νίκης. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε με νέο πέναλτι στο 50’ το 3-0, σε μια φάση κατά την οποία αποβλήθηκε ο Σιμενής για χέρι μέσα στην περιοχή. Λίγο αργότερα, ο Καββαδάς πέτυχε και το 4-0, με την ομάδα της Πέτρας να μειώνει αρχικά σε 4-1 με πέναλτι του Γ. Σκαρακάκης και εν συνεχεία σε 4-2 με γκολ του Βλουτή. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Λόκος. Ο Πολιχνίτος είχε δοκάρι με τον Προκοπίου, ενώ ο Αχιλλέας τέλειωσε το ματς με 9 παίκτες λόγω αποβολής και του Καραμιχαλάκη, λόγω χειρονομίας προς την εξέδρα!

Αετός Λουτρών-Όλυμπος Αγιάσου 5-1 (2-0)
Συβρής, Βουλγαρέλλης, Καραμπάσης - Γήπεδο Λουτρών

Στα Λουτρά, ο Αετός ήταν πολύ καλύτερος του Ολύμπου και έφτασε δίκαια στην εμφατική νίκη με σκορ 5-1. Ο Σκαλοχωρίτης πέτυχε το 1-0 και ο Κροτσίδας έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα πριν το ημίωρο. Με γκολ του Καλλιματζέρου στην επανάληψη έγινε το 3-0 και σε εκείνο το σημείο ο Καρέτος μείωσε για την ομάδα της Αγιάσου σε 3-1. Ο Κρητικός σκόραρε το 4-1 και με αυτογκόλ του Τσαμπλάκου διαμορφώθηκε το τελικό 5-1.

Βύρων Μόριας-Οδυσσέας Ελύτης 2-1 (1-0)
Βουρανής, Λυρής, Μέστρος - Γήπεδο Κ. Τρίτους

Στο ουδέτερο γήπεδο του Κάτω Τρίτους, ο Βύρων Μόριας πέτυχε τη νίκη που χρειαζόταν επί του Οδυσσέα Ελύτη ώστε να είναι σίγουρος στη μάχη της παραμονής. Αν και τελικά δε χρειάστηκε, η ομάδα του Στρατή Μυρογιάννη έκανε το χρέος της. Ο Ελευθερίου άνοιξε το σκορ στο 1ο λεπτό και ο Χατζησπύρου πέτυχε το 2-0 λίγο αργότερα με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο δεύτερο μέρος με γκολ του Αναιρούση. Ο αγώνας ήταν μοιρασμένος και οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Μανιό στο πρώτο 45λεπτο.

Αναγέννηση Γέρας - Κεραυνός Αφάλωνα 3-1 (3-0)
Δουκάκης, Φαναρτζής, Παράσχου - Γήπεδο Παπάδου

Η Αναγέννηση Γέρας μπήκε φουριόζα από το πρώτο ημίχρονο και πήρε πανάξια νίκη επί του Κεραυνού Αφάλωνα με σκορ 3-1. Οι Γεραγώτες σκόραραν τρία γκολ στο πρώτο 45λεπτο με τους Τηνιακό, Ζαφειρίου και Βλάμη, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη τους. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Παπαβασιλείου στο δεύτερο μέρος. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Αναγέννηση θα μπορούσε να είχε διευρύνει τη νίκη της, έχοντας και δύο δοκάρια με τους Φωκιανό και Ματθαίο.

Αίγειρος Μυστεγνών - Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους 6-0 (4-0)
Πατσατζής, Βλουτέλλης, Πρωτούλης - Ενωσιακό Θερμής

Τυπικής διαδικασίας ήταν η αναμέτρηση στο Ενωσιακό Γήπεδο Θερμής με τον Αίγειρο Μυστεγνών να φτάνει σε μια άνετη νίκη με 6-0 επί του Αλκιβιάδη Κ. Τρίτους. Η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου είχε σε μεγάλη τον Βαγγέλη Σεραφίγκο, ο οποίος σκόραρε πέντε γκολ, σπάζοντας τα ρεκόρ στην Α’ Κατηγορία. Ένα ακόμα στη νίκη των πρωταθλητών Λέσβου πρόσθεσε ο Καπταγιάννης.

Παλλεσβιακός-Ατρόμητος Ανεμώτιας 2-3 (0-0)
Παντελαίων, Πρωτούλης, Καρδάσης - Ενωσιακό Θερμής

Στη Θερμή, Παλλεσβιακός και Ατρόμητος Ανεμώτιας πρόσφεραν όμορφο θέαμα το πρωί της Κυριακής, παίζοντας ελεύθερα και δίχως σκοπιμότητες. Μετά από ένα στείρο παραγωγικά πρώτο 45λεπτο, οι δύο ομάδες «ξέσπασαν» στην επανάληψη. Ο «Παλλέ» προηγήθηκε με σουτ του Κούτσα, όμως ο Νικόλοφ ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1. Αμέσως μετά ο Καβαλίκας με ψηλοκρεμαστό σουτ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του Φώτη Κοκκινέλλη, αλλά στο τελευταίο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή με γκολ των Τσίγκα και Ράπτη.

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής - Αιγέας Πλωμαρίου 1-4 (1-1)
Πούλος, Τατάς, Κραγιάννης - Γήπεδο Αγ. Παρασκευής

Στην Αγία Παρασκευή, ο Αιγέας επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο, παίρνοντας μια νίκη γοήτρου επί μιας αξιόλογης ομάδας, η οποία όμως αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες. Ο Αζάμπι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Στέλιου Μουντανάρη, αλλά ο Φιλιανός ισοφάρισε σε 1-1 πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο 45λεπτο όμως, οι Πλωμαρίτες αφού πήρα εκ νέου το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αγκόλι, στη συνέχεια ήταν ασταμάτητοι και με δύο ακόμα τέρματα των Βελούτσου και Πρωτούλη, έφτασαν στο τελικό 1-4.

Ερμής Παμφίλων - Προοδευτική Σκ. Καλλονής 2-3 (0-1)
Βασιλακάκης, Κουλουδής, Ψύλλος - Γήπεδο Παμφίλων

Στα Πάμφιλα σημειώθηκε η έκπληξη της αγωνιστικής. Η Προοδευτική πήρε… μαζί της τον Ερμή στη Β’ Κατηγορία, νικώντας τον με 2-3, παρά το ότι ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, ενώ οι γηπεδούχοι καίγονταν για τη νίκη. Ο Κουμέλλης με χατ τρικ έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του για την ομάδα της Σκάλας Καλλονής, ενώ ενδιάμεσα είχαν μειώσει δύο φορές για τον Ερμή ο Κούκος σε 1-2 και ο Καρακωνσταντίνος στο τελικό 2-3.