Είχε "καρύδια" ο Διαγόρας!

17/05/2017 - 20:05 Τελευταία τροποποίηση στις 18/05/2017 - 14:44

Προβάδισμα τίτλου για τον Διαγόρα Αγίας Παρασκευής, που πέρασε με "2" από το "Μιχαλέλλειο" κερδίζοντας με 1-2 τον Αιγέα Πλωμαρίου, στο ματς που χαρακτηρίστηκε δικαιολογημένα ως τελικός στα Playoffs της Α' ΕΠΣ Λέσβου, για το πρωτάθλημα και την άνοδο στη Γ' Εθνική.

Αιγέας Πλωμαρίου-Διαγόρας Αγίας Παρασκευής 1-2 (0-1)

Ο Διαγόρας ήθελε να ανατρέψει τα προγνωστικά και να φέρει στα μέτρα του τη διαδικασία των Playoffs, κάτι που κατάφερε με το εμφατικό του "2" μέσα στην έδρα του Αιγέα, ο οποίος προετοιμαζόταν για φιέστα τίτλου στο "Μιχαλέλλειο". Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής έπαιξε ψυχωμένα, προηγήθηκε με τον Μαλακό στο 25ο λεπτό και κράτησε τη νίκη ως το τέλος. Μπορεί στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να τα... χρειάστηκε, όταν οι Πλωμαρίτες κέρδισαν πέναλτι, ωστόσο ο Χρυσάφης σούταρε άουτ και εκεί η ψυχολογία των παικτών του Διαγόρα έφτασε στο ζενίθ, ενώ εκείνων του Αιγέα στο ναδίρ. Κάτι που επιβεβαιώθηκε στη φάση του 70ου λεπτού, όταν ο Γεωργιάδης υπέπεσε σε ολέθριο λάθος και ο Φιλιανός σε κενή εστία έγραψε το 0-2 για τον Διαγόρα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να μπουν ξανά στο ματς, προσπάθησαν να βρουν έγκαιρα ένα γκολ, το κατάφεραν στο 90' με τον Κάλφα, αλλά δεν ήταν αρκετό. Ο διαιτητής Κουλουδής σφύριξε για τελευταία φορά με το σκορ στο 1-2, που δίνει προβάδισμα τίτλου στον Διαγόρα, ο οποίος με νίκη επί του Αετού Λουτρών στην Αγία Παρασκευή θα πανηγυρίσει τον τίτλο και την άνοδο στη Γ' Εθνική, για πρώτη φορά στην ιστορία του.