Πήρε θέση η ΕΠΟ για την ένσταση!

10/02/2011 - 13:10 Τελευταία τροποποίηση στις 10/02/2011 - 13:45

Αρνητική είναι τελικά η γνωμοδότηση της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας, αναφορικά με την υπόθεση της ένστασης που είχε καταθέσει ο Όλυμπος Αγιάσου κατά του κύρους του αγώνα με τον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας, λόγω παράτυπης συμμετοχής -όπως ισχυρίστηκε- του ποδοσφαιριστή Γιώργου Μαλακού, ο οποίος αν και ήταν δηλωμένος στο φύλλο αγώνα ως βασικός, πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 69ο λεπτό.

Σύμφωνα με πληροφορίες του sportlesvos.gr, η ΕΠΟ γνωμοδότησε αρνητικά και πρότεινε στην ΕΠΣ Λέσβου να κατακυρώσει το ματς υπέρ του Ατρομήτου Αγίας Μαρίνας, που ήταν άλλωστε και ο νικητής στα 90 λεπτά με σκορ 5-1, εκφράζοντας την άποψη πως δεν υπήρχε δόλος ή σκοπιμότητα από τη μεριά των γηπεδούχων, χαρακτηρίζοντας ως μια αβλεψία των υπευθύνων της ομάδας το γεγονός ότι δηλώθηκε λάθος παίκτης πριν την έναρξη του ματς. Μάλιστα, όπως έλεγαν παράγοντες της ΕΠΟ που ασχολήθηκαν με το θέμα, το γεγονός και μόνο ότι ο Ατρόμητος χρησιμοποίησε το συγκεκριμένο παίκτη ως αλλαγή στο Β' Ημίχρονο, ενισχύει την άποψή τους αυτή.

Δεδομένου ότι την τελική απόφαση για την υπόθεση θα πάρει η αρμόδια επιτροπή της ΕΠΣ Λέσβου, αναμένεται με ενδιαφέρον η σημερινή βραδινή συνεδρίασή της, όπου θα επιβεβαιωθεί και τυπικά -όπως προκύπτει- ότι τίποτα δεν αλλάζει στη βαθμολογία της Α' Κατηγορίας.

Αίσθηση πάντως έχει προκαλέσει το γεγονός, πως για να λήξει το ζήτημα που προέκυψε με την ένσταση του Ολύμπου Αγιάσου, χρειάστηκε να περάσουν ακριβώς δύο μήνες, δείγμα της έλλειψης αντανακλαστικών που χαρακτηρίζει τη διοίκηση της ΕΠΣ Λέσβου, η οποία όλο αυτό το διάστημα απέφευγε να πάρει θέση, ρίχνοντας το μπαλάκι στην ΕΠΟ, τη στιγμή που εκείνη είναι η μόνη αρμόδια για να αποφανθεί το δίκαιο μιας υπόθεσης που απασχολεί τα δικά της πρωταθλήματα.