Ατρόμητος και Διαγόρας πλησίασαν τον Όλυμπο

20/03/2011 - 09:38 Τελευταία τροποποίηση στις 20/03/2011 - 12:50

Φυσιολογικά κύλησε η 24η Αγωνιστική της Α' Κατηγορίας, με μοναδική "έκπληξη" την γκέλα της Αναγέννησης Γέρας μέσα στο Πλωμάρι κόντρα στη Δόξα Πλαγιάς (1-1).

Τα φαβρί επικράτησαν εύκολα ή δύσκολα και έτσι, τόσο ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας που κέρδισε τον Αετό Λουτρών (3-0), όσο και ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευής που επικράτησε της ΑΕΜ (2-1), πλησίασαν τον Όλυμπο Αγιάσου που πραγματοποίησε το ρεπό του.

Στα υπόλοιπα ματς, ο Αστέρας Νίκης ήταν σαρωτικός μέσα στην έδρα της Φίλιας (0-5), ενώ σπουδαία διπλά κατέγραψαν η Θύελλα Πηγής επί της Προοδευτικής Σκ. Καλλονής (0-3) και ο Αιγέας Πλωμαρίου επί του Βύρωνα Μόριας (1-3).

Βύρων Μόριας - Αιγέας Πλωμαρίου 1-3
Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους - Αρίων Μήθυμνας (20/3)

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής-ΑΕΜ 2-1

Με τα αδέλφια Δελόλμα να παίρνουν από το χέρι το Διαγόρα και να τον οδηγούν στη νίκη, η ομάδα της Αγίας Παρασκευής επικράτησε και της ΑΕΜ, εντός έδρας, με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι του Νίκου Μάτα προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 2-0, χάρη σε ένα γκολ του Παναγιώτη και ένα του Στρατή, ενώ οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Κουτρομπίλα, το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν στην επανά΄ληψη σε 2-1 με γκολ του Λεμονιά. Ο Διαγόρας είχε και δοκάρι με τον Παναγιώτη Δελόλμα.

Φίλια-Αστέρας Νίκης 0-5

Καμία αντίσταση δεν προέβαλλε η Φίλια απέναντι στον ανώτερο Αστέρα Νίκης, που θριάμβευσε εκτός έδρας με το ευρύ 0-5. Οι παίκτες του Θοδωρή Γιακαλή προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 0-2, χάρη στα γκολ των Παπαγεωργίου και Χατζέλλη, ενώ σκόραραν ακόμα τρία τέρματα στο Β' ημίχρονο με τους Διονυσάτο, Μ. Μπαράκη και Χριστιανό. Οι γηπεδούχοι ολοκλ'ήρωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες, λόγω των αποβολών των Κοκώνη και Φόνιανη.

Δόξα Πλαγιάς-Αναγέννηση Γέρας 1-1

Γκέλαρε η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά μέσα στο Πλωμάρι, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 κόντρα στην ομάδα της Δόξας Πλαγιάς. Το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα, αλλά και στην επανάληψη τα γκολ των Βαξεβάνη (Δόξα) και Βλάμη (Γέρα) δεν ήταν αρκετά για να χαρίσουν στη μία ή την άλλη ομάδα το τρίποντο της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν πάντως να φύγουν νικητές από το "Μιχαλέλειο", αν ο Τάκας δε σημάδευε το δοκάρι.

Βύρων Μόριας-Αιγέας Πλωμαρίου 1-3

Σπουδαία νίκη και μάλιστα με καθαρό σκορ πέτυχε ο Αιγέας Πλωμαρίου μέσα στη Μόρια επί του τοπικού Βύρωνα. Το τελικό 1-3 αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς, Οι Πλωμαρίτες προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 0-1 χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Χαλδέζος και ώντας ανώτεροι στην επανάληψη πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα με τους Λούπο και Γιαννίκο. Το γκολ του Βαρνά για τον Βύρωνα δε συνοδεύτηκε από κάποιο δεύτερο τέρμα, ώστε να μπει ξανά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα η ομάδα του Πλωμαρίου να κρατήσει τη νίκη μέχρι το τέλος. Τρία δοκάρια καταγράφηκαν, για τους γηπεδούχουςι με τον Βαρνά και για τους φιλοξενούμενους με τους Αγκόλι και Μουτσουγιάννη.

Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας-Αετός Λουτρών 3-0

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε από νωρίς το ματς ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας, που προήγηθηκε από το ημίχρονο με σκορ 3-0. Τα γκολ της ομάδας του Στρατή Μυρογιάννη πέτυχαν οι Κ. Κουνιαρέλλης (2) και Μαλακός. Ο Αετός τέλειωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κούκλου.

Προοδευτική Σκ. Καλλονής-Θύελλα Πηγής 0-3

Πολύ σημαντική νίκη, μέσα σε μια δύσκολη έδρα, πέτυχε η Θύελλα Πηγής που ασφαλώς θα αισθάνεται πολύ πιο άνετα πλέον για την παραμονή της. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Σταμούλης, Κάσσος και Κουκούλης.