Βράζει από αγανάκτηση η ΑΕΜ

07/10/2010 - 19:29 Τελευταία τροποποίηση στις 07/10/2010 - 19:49

Πυρά κατά πάντων εξαπέλυσε η διοίκηση της ΑΕ Μυτιλήνης, για τη διαιτησία του κ. Βουρανή στο χθεσινό αγώνα με τον Αστέρα Νίκης, που έληξε ισόπαλος με 1-1. Οι διοικούντες την ομάδα της Μυτιλήνης χαρακτηρίζουν σε ανακοίνωση, που εξέδωσαν το απόγευμα της Πέμπτης, "προκλητική" τη διαιτησία Βουρανή παραθετοντας μερικά χαρακτηριστικά στοιχεία, που στιγμάτισαν το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής. Μάλιστα ζητούν τη μόνιμη εξαίρεση του συγκέκριμένου ρέφερι από τα παιχνίδια της ΑΕΜ.

Εν τω μεταξύ, ο Πρόεδρος της ομάδας Δημήτρης Δουβαλέτας, μετά τα όσα διαδραματίστηκαν στη χθεσινή αναμέτρηση, υπέβαλλε την παραίτηση του στο ΔΣ, το οποίο σε έκτακτη συνεδρίασή του την έκανε δεκτή.

Αναλυτικά, η καυστική ανακοίνωση της ΑΕΜ, την όποία υπογράφει με αγανάκτηση το ΔΣ της ομάδας και έχει ως αποδέκτες την ΕΠΣ Λέσβου και την Επιτροπή Διαιτησίας:

"Το Διοικητικό Συμβούλιο της Α.Ε. Μυτιλήνης μετά από τη συνεδρίαση του στις 07-10-2010 διαμαρτύρεται για την προκλητική διαιτησία του κ.Βουρανή εις βάρος της ομάδας μας στον αγώνα με τον Αστέρα Νίκης.
Το γρήγορο γκολ της ομάδος μας αντί να αιφνιδιάσει την ομάδα του Αστέρα Νίκης αιφνιδίασε μάλλον τον ίδιο τον κ. Βουρανή με αποτέλεσμα να λειτουργεί ως ο δωδέκατος παίκτης της ομάδας Αστέρα Νίκης.
Στο 19ο λεπτό ο διαιτητής δεν έδωσε καταφανέστατο πέναλτυ υπέρ της ομάδας μας.Στο 30ο λεπτό ο ποδοσφαιριστης της Νίκης Μπαράκης ανέτρεψε τον ποδοσφαιριστή μας Σεραφείγκο ο οποίος βρισκόταν σε καταφανή θέση για γκόλ και ενώ ο κ.Βουρανής υπέδειξε το φάουλ και αντι για κόκκινη κάρτα ως τελευταίος παίκτης  τιμώρησε τον παίκτη του Αστέρα Νίκης με κίτρινη κάρτα.Στο 38ο λεπτό ο παίκτης της ομάδας μας Κατσιάνος υπεδείχθει σε θέση οφσάιντ το οποίο είδαν μόνο ο κ. Βουρανής και ο βοηθός του κ. Πατσατζής.Με τη λήξη του ημιχρόνου και ενώ οι ομάδες κατευθύνονταν στα αποδυτήρια ο κ. Βουρανής απέβαλε αναίτια τον προπονητή της ομάδας μας κ. Κουτρομπίλα.Κατά τη διάρκεια του β΄ημιχρόνου ο κ. Βουρανής έκανε τα πάντα .ωστε να εκνευρισθούν οι παίκτες της ομάδας μας και να τους κλείσει μέσα στα καρέ της ομάδας μας.Το έργο του ολοκληρώθηκε με την κόκκινη κάρτα που έδειξε στον ποδοσφαιριστή της ομάδας μας Μπομπώτα βγαλμένη από έργο επιστημονικής φαντασίας.
Όλοι εμείς που ασχολούμαστε με την Αθλητική Ένωση Μυτιλήνης ξοδεύουμε προσωπικό χρόνο, χρήματα για να βοηθήσουμε την ομάδα μας και κατ΄επέκταση το ερασιτεχνικό Λεσβιακό ποδόσφαιρο.
Τα ψέματα τελείωσαν. Αν κάποιοι κύριοι δεν μας θέλουν ας μας το πουν τώρα. Αν ο κ. Βουρανής ή άλλοι Βουρανήδες δεν μπορούν ας σταματήσουν την διαιτησία.
Ζητούμε τη μόνιμη εξαίρεση του κ.Βουρανή από τα παιχνίδια της Α.Ε.Μ.
Όλοι πρέπει να συμβάλλουμε για το καλό του Λεσβιακού ποδοσφαίρου."