Διπλό στον Ταύρο μετά από 32 χρόνια!

07/11/2016 - 11:29 Τελευταία τροποποίηση στις 07/11/2016 - 12:28

Μια δυσμενέστατη παράδοση έσπασε χθες το μεσημέρι ο Αιολικός στον Ταύρο, νικώντας μέσα στην καυτή έδρα του Φωστήρα με σκορ 1-2! Η νίκη αυτή ήταν μόλις η δεύτερη στην ιστορία των Μυτιληνιών, που τελευταία φορά είχαν πανηγυρίσει το "2" τη σεζόν 1983-84, στη Γ' Εθνική, επικρατώντας με 2-3 σε ένα συγκλονιστικό ματς με πέντε γκολ από το 70' και μετά... Δύο νίκες σε 11 αναμετρήσεις. Κοινή συνισταμένη, ο Γιάννης Μανούσος, αφού στην πρώτη ως ποδοσφαιριστής πέτυχε δύο γκολ, ενώ χθες πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη αυτή τη φορά ως Πρόεδρος.

Τότε, στην ιστορική νίκη του Αιολικού μπροστά σε 3.500 κόσμο, μεταξύ των οποίων πάρα πολλοί Λέσβιοι, που έζησαν μοναδικές στιγμές. Ο Αιολικός είχε προηγηθεί με τον Μανούσο στο 70ο λεπτό, αλλά ο "Φονέας" γύρισε το ματς με γκολ των Σοφρωνά (74') και Μπακόλα (76'). Παρά την άμεση ανατροπή όμως, οι Μυτιληνιοί βρήκαν όχι ένα αλλά δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο, ισοφαρίζοντας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανούσου (81') και παίρνοντας τη μεγαλειώδη νίκη με ψηλοκρεμαστή λόμπα του Κροτσίδα (87'), μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Φωστήρας και Αιολικός έχουν μακρά προϊστορία, αφού τέθηκαν αντιμέτωποι σε τρεις διαφορετικές κατηγορίες. Πρώτη φορά οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στη Β' Εθνική τη σεζόν 1982-83 με το ματς να λήγει ισόπαλο 1-1. Ακολούθησε το "2" του Αιολικού στη Γ' Εθνική την περίοδο 1983-84 με 2-3 και έκτοτε, η ομάδα της Μυτιλήνης όποτε επισκεπτόταν το σημερινό "Σπύρος Γιαλαμπίδης" του Ταύρου δεινοπαθούσε. Αρχικά ηττήθηκε δύο φορές στο πλαίσιο της Γ' Εθνικής, τις σεζόν 1986-87 με 1-0 και 1988-89 με 2-1, εν συνεχεία γνώρισε μία ήττα στη Δ' Εθνική την περίοδο 1990-91 με 1-0 και τέσσερις συνεχόμενες ακόμα ήττες στη Γ' Εθνική, τρεις εκ των οποίων και με βαριά σκορ. Το 1994-95 με 3-0, το 1996-97 με 2-1 και πιο πρόσφατα το 2007-08 με 4-0 και το 2008-09 με 4-1. Οι δύο ομάδες τέθηκαν ξανά αντιμέτωπες το 2010-11 στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα, με τον Αιολικό να αποσπά ισοπαλία στις καθυστερήσεις (1-1).

Φέτος, οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά, αφού οι Ταυριώτες μετακόμισαν στον 3ο Όμιλο της Γ' Εθνικής. Το τελικό 1-2 σκόρπισε πολλά χαμόγελα ενθουσιασμού στις τάξεις των φίλων της ομάδας, όχι μόνο για το βαθμολογικό τρίποντο, αλλά και για το ότι έσπασε πια αυτή η καταραμένη παράδοση μέσα στον Ταύρο.