Προάγγελος μηνυμάτων ο... Διαγγελάκης! [video]

14/03/2011 - 12:24 Τελευταία τροποποίηση στις 25/03/2011 - 15:09

Ήττα με 4-2 γνώρισε ο Αιολικός στη Νέα Ιωνία, από την ομώνυμη ομάδα, σε ένα ματς που προηγήθκε με 0-2 και στράβωσε μέσα σε ελάχιστα λεπτά. Πρωταγωνιστής και μάλιστα αρνητικός, ο διαιτητής Διαγγελάκης, που αφού έκλεισε τα μάτια σε αποβολή των γηπεδούχων στο 0-1, φρόντισε μετά το 0-2 να αποβάλλει από τη... σέντρα τον Καπταγιάννη δίνοντας παράλληλα πέναλτι και βάζοντας ξανά γερά τη Νέα Ιωνία στη διεκδίκηση της νίκης.

Στον Αιολικό δεν παραγνωρίζουν το γεγονός πως για δεύτερο συνεχόμενο ματς η ομάδα έδειξε κακό  αμυντικά πρόσωπο, ενώ τα βάζουν και με την τύχη τους για το ότι αναγκάστηκε ο Τσετιροκλής, πολύ νωρίς, να αποχωρήσει τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας έτσι η ομάδα τη συνοχή της στο νευραλγικό χώρο που συνδέει την άμυνα με το κέντρο.

Ο Αιολικός προηγήθηκε με 0-1 χάρη σε κεφαλιά του Καπταγιάννη στο 10ο λεπτό, έπειτα από φάουλ του Διονυσάτου. Στο 20' οι Μυτιληνιοί ζήτησαν την αποβολή του Αχμέτ, ο οποίος ήταν τελευταίος παίκτης, ανατρέποντας τον Μιχαλάκη που ήταν σε προφανή θέση για γκολ, όμως ο Διαγγελάκης "έπνιξε" την κάρτα.

Ακολούθησε ο τραυματισμός του Τσετιροκλή, που αποτελεί βαρόμετρο στην απόδοση της ομάδας, "κόβοντάς" τη στα δύο και χάνοντας την ηρεμία και την αυτοσυγκέντρωσή της.

Παρ' όλα αυτά, η ομάδα της Μυτιλήνης πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 40ο λεπτό, έπειτα και πάλι από φάουλ που εκτέλεσε ο Διονυσάτος, ο Παναγιώτης Βουργουτζής αυτή τη φορά, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Κάπου εκεί ξεκίνησε το προσωπικό show του διαιτητή Διαγγελάκη, ο οποίος στο 42' κι ενώ βρισκόταν στο κέντρο του γηπέδου, έδωσε πέναλτι και απ' ευθείας αποβολή στον Καπταγιάννη, τον οποίο κάλυπταν ακόμα τρεις συμπαίκτες του. Το αποτέλεσμα ήταν η Νέα Ιωνία να μειώσει σε 1-2 με τον Βάσο και σε συνδυασμό με τις πολλές αλλαγές στον αμυντικό χώρο, αποτέλεσμα της αποβολής, να βρει την ευκαιρία και στην αμέσως επόμενη φάση να κάνει και το 2-2 με γκολ του Βλασερού στο 45'.

Ο διαιτητής Διαγγελάκης συνέχιζε να "σπρώχνει" τη Νέα Ιωνία προς την περιοχή του Αιολικού, σφυρίζοντας συνεχώς φάουλ υπέρ των γηπεδούχων, την ίδια ώρα που ο Αιολικός έπαιρνε κάποιο σφύριγμα με... αίμα. Είναι χαρακτηριστικό, ότι στο τέλος του αγώνα η στατιστική κατέγραψε τα φάουλ 41-11 υπέρ της Νέας Ιωνίας. Η όλη πίεση είχε σαν αποτέλεσμα να έρθει το 3-2 με γκολ του Μπαλάσκα στο 68', ενώ λίγο πριν τις καθυστερήσεις κι ενώ ο Αιολικός έπαιζε πολύ ψηλά για την ισοφάριση, ήρθε και το 4-2 με σκόρερ τον Όγκμπουε.

Τραγική η διαιτησία του Διαγγελάκη, που δικαίως συγκεντρώνει τη μήνη των ανθρώπων του Αιολικού για τα σφυρίγματά του.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: Γύπαρης, Αχμέτ, Χρόνης, Ματζώρος, Μαντούσης, Τσουτσουδάκης, Ογκμπουε, Καραγιάννης (59' Μουκίδης), Μπαλάσκας (91' Αλβανός), Βάσος (86' Ελμαλόγλου), Βλασερός

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Καραβασίλης, Ντζιμάνης, Βούρος, Καπταγιάννης, Δάρρας, Τσετιροκλής (25' λ. τρ. Κροτσίδας), Παπαδόπουλος (46' Καδής), Διονυσάτος, Νταλαμπέκης, Μιχαλάκης (79' Σοφιάνης), Π. Βουργουτζής.

Δείτε σε βίντεο τις καλύτερες φάσεις και τα γκολ του αγώνα

{youtube}GE_rOSKPxVI{/youtube}

Χορηγοί μετάδοσης "λεπτό προς λεπτό"

[90']Τέλος αγώνα

[88']ΓΚΟΛ! 4-2! Η Νέα Ιωνία σφραγίζει τη νίκη της με ένα τέταρτο γκολ

Σχόλιο αγώνα: Πιέζει ο Αιολικός στα τελευταία λεπτά του αγώνα και ρισκάρει για να σώσει ότι μπορεί από ένα παιχνίδι που θα μπορούσε εύκολα να ήταν δικό του

Σχόλιο αγώνα: Η Νέα Ιωνία πιέζει ψηλά τον Αιολικό που παίζει με παίκτη λιγότερο και δικαιολογημένα είναι λιγότερο απειλητικός σε σχέση με το πρώτο μέρος. Η ομάδα της Μυτιλήνης δημιουργεί υποψίες ευκαιρίες με τη Νέα Ιωνία να προσπαθεί στην κοντρα να τελειώσει το παιχνίδι.

[79']Στη θέση του Μιχαλάκη ο Σοφιάνης στην τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Αιολικό

[68']ΓΚΟΛ! 3-2! Η Νέα Ιωνία επιτυγχάνει την ολική ανατροπή. Αυτή τη φορά ήταν ο Ντζιμάνης που εκτίμησε λάθος τη φάση και έκανε δώρο το 3-2 για τους γηπεδούχους. Αυτά δε γίνονται!

Σχόλιο αγώνα: Ο Αιολικός σίγουρα τα βάζει με την τύχη του για το ότι ένα ματς που το είχε στο 0-2 το έφτασε στο 2-2 μεσα σε τρία λεπτά αλλά και η διαιτησία ειδικά στο δεύτερο μέρος δείχνει διάθεση να σπρώξει τη γηπεδούχο ομάδα. Οι παίκτες του Αιολικού παίρνει φάουλ... με αίμα την ίδια στιγμή που η Νέα Ιωνία παίρνει σφυρίγματα με το παραμικρό

[60'] Σουτ του Κροτσίδα μέσα από την περιοχη η μπάλα κοντράρει και βγαίνει κόρνερ που περνάει ανεκμετάλλευτο

[46'] Ο Φώτης Κοκκινέλλης περνάει αντί του Παπαδόπουλου τον Καδή θέλοντας να θωρακίσει τα μετόπισθεν με δεδομένη πια την αποβολή του Καπταγιάννη

[46'] Έναρξη δευτέρου μέρους

Σχόλιο αγώνα: Ο Αιολικός για πρώτη φορά παρουσιάζεται τόσο παραγωγικός στην επίθεση και κυρίως εύστοχος, αλλά τα λάθη στην άμυνα και οι στιγμές απώλειας συγκέντρωσης του κοστίζουν. Μετά το 0-2 έχασε τον Καπαταγιάννη με αποβολή που κόστισε και το πέναλτι, αλλά κατάφερε να χάσει και το προβάδισμά του μέσα σε τρία λεπτά... Τραγική πραγματικά εξέλιξη και έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα αντιδράσει η ομάδα με παίκτη λιγότερο για ένα ολόκληρο 45λεπτο που απομένει

[45']Ημίχρονο αγώνα

[45']ΓΚΟΛ! 2-2! Απίστευτη εξέλιξη στο παιχνίδι. Η Νέα Ιωνία εκμεταλλεύεται το σοκ του Αιολικού και φέρνει το ματς στα ίσια

[43']ΓΚΟΛ! 1-2! Η Νέα Ιωνία μειώνει

[42'] Ο Καπταγιάννης υποπίπτει σε πέναλτι και αποβάλλεται

[40']ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 0-2!! Ο Αιολικός φαίνεται πως έχει διδαχθεί από τα λάθη του παρελθόντος και ο Διονυσάτος με φάουλ σημάδεψε τον Π. Βουργουτζή που έκανε με κεφαλιά το 0-2

[39'] Νέο λάθος στην άμυνα για τον Αιολικό, νέο δοκάρι για τη Νέα Ιωνία! Ο Δάρρας έχασε τη μπάλα, ο επιθετικός σούταρε στο δοκάρι και ο Βούρος απομάκρυνε σε κόρνερ

[38'] Φάουλ σε καλή θέση για το Διονυσάτο, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

[29']Αναγκαστική αλλαγή δυστυχώς για τον Αιολικό. Στη θέση του Τσετιροκλή περνάει ο Κροτσίδας με το μέσο του Αιολικού να φαίνεται πως έχει πάθει τραβηγμα

Σχόλιο αγώνα: Η Νέα Ιωνία προσπαθεί να κυριαρχήσει στο χώρο του κέντρου με τον Αιολικό να έχει δώσει σκόπιμα χώρο, αλλά σε τρεις καλές αντεπιθέσεις της ομάδας της Μυτιλήνης ο βοηθός ανέκοψε τις προσπάθειες υποδεικνύοντας οφσάιντ. Και στις τρεις περιπτώσεις οι παίκτες του ΑΙΟ φαίνεται πως καλύπτονται με τον πάγκο της ομάδας να διαμαρτύρεται έντονα.

[23'] Καλή αντεπίθεση για τον Αιολικό με το Μιχαλάκη να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά να σπάει ωραία τη μπάλα στο υψος του πέναλτι αλλάτον Π. Βουργουτζη να αστοχεί

[15'] Ένα δυνατό σουτ από πλευράς Νέας Ιωνίας περνάει άουτ

[10']ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 0-1!! Ο Διονυσάτος εκτέλεσε το φάουλ και ο Καπταγιάννης με κεφαλιά κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

[7'] Μία λάθος μεταβίβαση του Καραβασίλη παραλίγο να στοιχήσει ακριβά στον Αιολικό, αλλά το σουτ του επιθετικού της Νέας Ιωνίας σταμάτησε στο δοκάρι!

Σχόλιο αγώνα: Με λευκές εμφανίσεις η Νέα Ιωνία, με τις παραδοσιακές μπλε ο Αιολικός που μπήκε πολύ δυνατα στο παιχνίδι και ήδη απείλησε με δύο κεφαλιές του Νταλαμπέκη που πέρασαν άουτ