Πέταξε ακόμα δύο βαθμούς στον "Ταρλά"

03/04/2011 - 13:41 Τελευταία τροποποίηση στις 10/04/2011 - 17:09

O Αιολικός αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον Αθηναϊκό, στο ματς της 23ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο του Περιφερειακού, με αποτέλεσμα να πάει... στράφι η νίκη επί του Ελπιδοφόρου μέσα στην Κηφισιά και να δοθεί έτσι, παράταση στην αγωνία μέχρι το τέλος του αγωνιστικού μαραθωνίου.

Οι παίκτες του Φώτη Κοκκινέλλη, αν και ήταν καλύτεροι στο Α' Ημίχρονο, δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε ένα προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα, μένοντας μάλιστα αρχικά πίσω στο σκορ. Ο Αθηναϊκός πέτυχε το 0-1 στο 17', όταν ο Βουρλούμης επιχείρησε τη βαθιά μπαλιά, βγάζοντας στον κενό χώρο τον Ζαφειράκη, που με μια λόμπα νίκησε στην έξοδο τον Γόμο. Νωρίτερα ο Αιολικός είχε απειλήσει σε τρεις περιπτώσεις, με τους Νταλαμπέκη, Κροτσίδα και Π. Βουργουτζή, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Μετά το 0-1, ο Αιολικός προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση και το κατάφερε στο 28ο λεπτό, όταν ο Καδής σέντραρε από τα δεξιά, με τον Νταλαμπέκη να κάνει την προβολή  και τον τερματοφύλακα Περτσά να διώχνει ενστικτωδώς, όμως ο Μιχαλάκης που ερχόταν σαν τρέιλερ από πίσω, δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με δυνατό βολέ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-1.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο Αιολικός απείλησε για ένα δεύτερο γκολ σε δύο φάσεις με δημιουργό τον Μιχαλάκη, που αρχικά στο 37' έκανε παράλληλη μπαλιά στον Νταλαμπέκη ο οποίος επιχείρησε την προβολή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ και στο 39', και πάλι από αριστερά, "σπάζοντας" την μπάλα στο πέναλτι για τον Διονυσάτο, το πλασέ του οποίου απέκρουσε ο Περτσάς.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι δύο ομάδες απείλησαν σε ελάχιστες περιπτώσεις τις αντίπαλες εστίες. Στο 80ο λεπτό, σε μια φάση που συζητήθηκε, ο Τσετιροκλής συγκρούστηκε με αμυντικό του Αθηναϊκού και έπεσε μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής Βάτσιος δε συγκινήθηκε, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο "Τσέτι" έβγαλε με καταπληκτική κάθετη πάσα τον Νταλαμπέκη τετ α τετ, που βρισκόταν όμως σε δύσκολη θέση και με ανάποδο πόδι, με αποτέλεσμα το πλασέ του να περάσει αργά και βασανιστικά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Περτσά.

Το ισόπαλο 1-1 δεν εξασφάλισε την ομάδα της Μυτιλήνης, στη μάχη για την απομάκρυνση της από την επικίνδυνη ζώνη, απέχοντας ξανά τέσσερις βαθμούς από την πρώτη ομάδα που υποβιβάζεται. Έτσι, οι παίκτες του Φώτη Κοκκινέλλη θα πρέπει να αναζητήσουν βαθμό ή βαθμούς στα επόεμενα τρία τελευταία ματς του ομίλου, με Ηλυσιακό και Άγιο Ιερόθεο εκτός έδρας και με τους Αγίους Αναργύρους, εντός.

Man of the match

Άκης Μιχαλάκης

Ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός ήταν ορεξάτος και δραστήριος, ειδικά στο Α' Ημίχρονο, κάνοντας άνω-κάτω την άμυνα του Αθηναϊκού από την αριστερή πλευρά. Σκόραρε ένα όμορφο γκολ, ενώ δημιούργησε πολλές απειλητικές καταστάσεις με "φαρμακερές" μπαλιές μέσα στην περιοχή του Περτσά. Αναμφίβολα, ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, σε ένα ματς, ο ρυθμός του οποίου έπεσε απότομα στο δεύτερο μέρος.

Χορηγοί μετάδοσης "λεπτό προς λεπτό"

ΑΙΟΛΙΚΟΣ:

Καραβασίλης, Ντζιμάνης, Βούρος,Καπταγιάννης, Δάρρας, Καδής, Διονυσάτος, Κροτσίδας, Νταλαμπέκης, Βουργουτζής, Μιχαλάκης

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ:

Περτσάς, Τσίτσας, Βουρλούμης, Γκάτσης, Παπαδόπουλος,Φλέγγας, Τζίτζης, Μπλιάμπλιας, Λυμπερόπουλος, Ζαφειράκης, Τραπουζανλής

Λεπτό προς λεπτό

[90'+3''] Λήξη αγώνα, Αιολικός - Αθηναϊκός 1-1

[90'] Αποχωρεί ο Γκάτζης και στη θέση του περνά ο Τασούλης

[90']  Δυνατό σουτ του Κουρίδη, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

[86'] Αποχωρεί ο Λυμπερόπουλος και στη θέση του περνά ο Μπελέρι

Σχόλιο αγώνα ~ Έχει ανοιχτεί ο Αθηναϊκός,που ψάχνει ένα δεύτερο γκολ και ο Αιολικός γίνεται απειλητικόςστις αντεπιθέσεις...

[81']  Κάθετη πάσα του Τσετιροκλή προς τον Νταλαμπέκη, που πλασάρε δύσκολα στην κίνηση, όμως η μπάλα περνά σαδιστικά, δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Αθηναϊκού

[80']  Μπαλιά προς τον Τσετιροκλή,που μπαίνει με φόρα μέσα στην περιοχή, συγκρούεται με τον αμυντικό και πέφτει στο έδαφος,όμως ο Βάτσιος δείχνει άουτ

[67'] Ο Κοκκινέλλης ρίχνει στη μάχη και τον Τσετιροκλή αντί του Κροτσίδα

Σχόλιο αγώνα: Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα στην επανάληψη με τον Αιολικό να προσπαθεί να απειλήσει με στημενες φάσεις

[67']Στη θέση του Τραπουζανλή ο Κουρίδης

[60']Σοφιάνης αντί του Βουργουτζή

[46'] Έναρξη Β' Ημιχρόνου

[45'+2'] Λήξη ημιχρόνου, Αιολικός - Αθηναϊκός 1-1

[45'+1']  Δυνατό σουτ του Νταλαμπέκη,έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

[45']  Φάουλ του Ζαφειράκη, κεφαλιά του Γκάτση, μπλόκαρε πάνω στη γραμμή ο Γόμος

[39']  Ξανά ο Μιχαλάκης από τα αριστερά, "έσπασε" την μπάλα στο πέναλτι για τον επερχόμενο Διονυσάτο, που πλάσαρε αλλά ο Περτσάς απέκρουσεμε υπερένταση, ενώ στο ριμπάουντ, ο Π. Βουργουτζής σούταρε ψηλά άουτ

[37']  Γέμισμα Κροτσίδα στα αριστερά για τον Μιχαλάκη,εκείνος μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε παράλληλη μπαλιά στον Νταλαμπέκη, που με δύσκολη προβολή στην κίνηση, έστειλε την μπάλα άουτ

[28']  Βαθιά μπαλιά Βούρου μέσα στην περιοχή, ο Διονυσάτος τετ α τετ με τον Περτσά πιάνει το εναέριο βολέ με τη μπάλα να περνάει ψηλά άουτ!

[26'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-1! Σέντρα του Καδή από τα δεξιά, προβολή Νταλαμπέκη διώχνει ενστικτωδώς ο Περτσάς,η μπάλα δεν απομακρύνεται και ο Μιχαλάκης με βολέ από το ύψος του πέναλτι, ισοφαρίζει για τον Αιολικό

[17'] ΓΚΟΛ! 0-1! Βαθιά μπαλιά του Βουρλούμη, ο Ζαφειράκης μελόμπα, νίκησε στην έξοδο τον Γόμο και άνοιξε το σκορ

[12']Αναγκαστική αλλαγή για τον Αιολικό,μετον Μιχάλη Καραβασίλη να μην μπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του πέρασε ο Πέτρος Γόμος

[9']  Όμορφη ατομική προσπάθεια του Νταλαμπέκη, άνοιγμα προς τον Παναγιώτη Βουργουτζήπου επιχειρεί το δυνατό σουτ, αλλά ο Περτσάς απομακρύνει εντυπωσιακά

[5']  Σέντρα Διονυσάτου,απομακρύνουν προσωρινά οι αμυντικοί, σουτ του Κροτσίδα από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα ψηλά άουτ

[1']  Πρώτη καλή στιγμή για τον Αιολικό,με τον Διονυσάτο να επιχειρεί τη βαθιά μπαλιά,τον Νταλαμπέκη να μην προλαβαίνει και τον Περτσά να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια, πριν γίνει κάτοχος της μπάλας ο Μιχαλάκης

1' Έναρξη αγώνα

* Τελικά ο Μιχάλης Καραβασίλης ξεπέρασε ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού και θα είναι στη βασική ενδεκάδα. Ο Φώτης Κοκκινέλλης τον περίμενε μέχρι τελευταία στιγμή, έχοντας πάντως την εναλλακτική του Γόμου