Αδίκησε τον εαυτό του...

29/08/2010 - 13:00 Τελευταία τροποποίηση στις 15/09/2010 - 10:16

Επέστρεψε από την Τουρκία ο Αιολικός, όπου βρέθηκε το Σαββατοκύριακο, για τη φιλική αναμέτρηση με την Küçükköy. Μπορεί η ομάδα της Μυτιλήνης να ηττήθηκε με σκορ 2-1, ωστόσο ο προπονητής της ομάδας Φώτης Κοκκινέλλης είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα, βλέποντας τους ποδοσφαιριστές του να αγωνίζονται απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο. H Küçükköy αγωνίζεται στο αντίστοιχο Περιφερειακό Πρωτάθλημα της Τουρκίας και μάλιστα το καλοκαίρι πραγματοποίησε σημαντικές μεταγραφές, στοχεύοντας φέτος στη διεκδίκηση της ανόδου μέσα από τα μπαράζ που θα διεξάγονται στο τέλος της περιόδου, με τους αντίστοιχους πρωταθλητές των υπολοίπων Περιφερειών.

Ο Αιολικός μετέβη στο Αϊβαλί με 20 ποδοσφαιριστές και ο Κοκκινέλλης τους χρησιμοποίησε όλους, δίνοντάς τους από ένα 45 λεπτο με εξαίρεση τους Γώμο και Καδή, που έπαιξαν σε όλο το ματς. Η ομάδα της Μυτιλήνης ήταν πολύ καλή, ιδιαίτερα στο Α' Ημίχρονο, δημιουργώντας εκτός από το γκολ του Νταλαμπέκη στο 22ο λεπτό, ακόμα τέσσερις κλασικές ευκαιρίες, δύο φορές σε τετ α τετ του Χρόνη, μια του Μιχαλάκη και μια εξ' επαφής κεφαλιά του Διονυσάτου. Ο Αιολικός απώλεσε τις ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά του στο σκορ και στην πρώτη αξιοσημείωτη φάση των Τούρκων το πλήρωσε, όταν στο 41ο λεπτό, ο Samet είδε την μπάλα να του στρώνεται έξω από την περιοχή και με έναν κεραυνό να τη στέλνει στο βάθος της εστίας του Γώμου.

Στα πρώτα 45 λεπτά, ο Αιολικός ήταν εξαιρετικός δημιουργικά, βγαίνοντας σε θέση για γκολ σε πάρα πολλές περιπτώσεις, ωστόσο αποδείχθηκε ιδιαίτερα επιπόλαιος στην τελική προσπάθεια. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο νεαρός Βαμβουκλής, από πάσα του οποίου έγινε το γκολ του Νταλαμπέκη, ενώ γενικότερα με τις κάθετες πάσες του ήταν μόνιμη απειλή της αντίπαλης εστίας, βγάζοντας "νοκ άουτ" την αμυντική γραμμή των Τούρκων. Ξεχώρισαν επίσης, οι Δάρρας και Καδής για την πολύ καλή τους συνεργασία στα μετόπισθεν, ο Μουτζούρης ως αριστερός μπακ, καθώς και οι Τσετιροκλής - Διονυσάτος στη μεσαία γραμμή. Μια φάση, ένα γκολ για τον Πέτρο Νταλαμπέκη.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Α' Ημίχρονο): Γώμος, Καφαλούκος, Μουτζούρης, Δάρρας, Καδής, Τσετιροκλής, Διονυσάτος, Χρόνης, Μιχαλάκης, Βαμβουκλής, Νταλαμπέκης

Στο ημίχρονο, ο Φώτης Κοκκινέλλης άλλαξε σχεδόν όλη την εντεκάδα του, δίνοντας χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές του. Ο Αιολικός έχασε τη συνοχή του και στα πρώτα 10 λεπτά του Β' μέρους έψαχνε τον εαυτό του. Αυτή η αδράνεια και η ασυνεννοησία έφεραν το δεύτερο γκολ των Τούρκων, στο 53ο λεπτό, με τον Yucel να ξεφεύγει από την εποπτεία του Βούρου, να περνάει από πλάγια θέση και τον Γώμο και να πλασάρει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Η ομάδα της Μυτιλήνης προσπάθησε να ανασυνταχθεί και να φέρει το ματς στα ίσα, ωστόσο οι κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια στοίχισαν την ήττα, αφού και στο δεύτερο 45λεπτό οι κλασικές ευκαιρίες, σε τετ α τετ του Παναγιώτη Βουργουτζή, δεν έγιναν γκολ.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Β' Ημίχρονο): Γώμος, Τρακέλλης, Διακορώνας, Βούρος, Καδής, Κροτσίδας, Σκαλοχωρίτης, Δουνιάς, Σοφιάνης, Τσιταντίνος, Π. Βουργουτζής

Η Küçükköy αγωνίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού με τους βασικούς ποδοσφαιριστές της, πραγματοποιώντας έξι αλλαγές. Ο νέος προπονητής της, που ήρθε το καλοκαίρι από την Κωνσταντινούπολη, αντιμετώπισε το φιλικό αυτό παιχνίδι ως μια πρόβα τζενεράλε λίγο πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδας του,. Ο Πρόεδρος της τουρκικής ομάδας, στο περιθώριο των βραβεύσεων, δήλωνε ευχαριστημένος από τη φιλική νίκη, αλλά ταυτόχρονα και ιδιαίτερα τυχερός, αναγνωρίζοντας την ανωτερότητα του Αιολικού στο πρώτο 45λεπτο, όπου θα μπορούσε το σκορ να έχει πάρει διαστάσεις.

KÜÇÜKKÖY: Cumhur (46' Hasan), Görken, Aycut, Üzenir (46' Coceloledim), Emrah, Murat Kanap, Tayfun (18' Yücel), Samet (46' Ozbek), Murat Opustu (46' Metin), Tolpa, Önder (56' Bahdad)

Στα απέναντι παράλια δεν ταξίδεψαν ο Γ.Βουργουτζής, ο Καπταγιάννης καιο Δημάκης που είναι στρατευμένοι, ο Γιώργος Μαλακός που ήταν τραυματίας, καθώς επίσης ο Μιχάλης Καραβασίλης κι ο Τάσος Σπύρου για υπηρεσιακούς λόγους.