Αυτοκτόνησε με... αυτογκόλ ο Αιολικός!

19/09/2010 - 23:00 Τελευταία τροποποίηση στις 21/09/2010 - 00:14

Ένα δικό του παιχνίδι, ένα ματς από αυτά που δε χάνονται κατάφερε τελικά να χάσει σήμερα ο Αιολικός, παίζοντας στο Περιστέρι κόντρα στον τοπικό Ήφαιστο. Η ομάδα του Φώτη Κοκκινέλλη, παίζοντας κατά διαστήματα αρκετά καλό ποδόσφαιρο, είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του, δημιούργησε αρκετές φάσεις για γκολ, όμως πλήρωσε μια άτυχη στιγμή της στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν σε μια βαθιά μπαλιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα χτύπησε στον ώμο του Καφαλούκου και άθελά του, κατέληξε στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Μιχάλη Καραβασίλη.

Ο Αιολικός ήταν δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο και δεν απειλήθηκε από τον Ήφαιστο, παρά μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο ουσιαστικά του ημιχρόνου. Στην επενάληψη, είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του, ωστόσο ατύχησε με την έξοδο λόγω τραυματισμού του Τσετιροκλή (υπέστη διάστρεμμα) και όταν έγιναν οι κινήσεις από τον πάγκο )Σοφιάνης, Δουνιάς) για να "χτυπήσει" ο ΑΙΟ το ματς, ήρθε το απρόσμενο αυτογκόλ να χαλάσει τις ισορροπίες.

Ο Φώτης Κοκκινέλλης, σε δηλώσεις του στο "SportLesvos", εμφανώς απογοητευμένος από το τελικό σκορ, δήλωσε: "Κατ' αρχήν οφείλω να ζητήσω συγνώμη από τους φιλάθλους μας, που ήρθαν στο γήπεδο για να μας υποστηρίξουν, όμως εμείς δεν καταφέρουμε να τους δώσουμε τη χαρά της νίκης. Ήταν ένα παιχνίδι που δεν έπρεπε να χάσουμε, βάσει απόδοσης. Μας αδικεί το σκορ. Μας αποσυντόνισε η έξοδος του Τσετιροκλή, προσπαθήσαμε να ρισκάρουμε με την είσοδο Σοφιάνης και Δουνιά, αλλά δεχθήκαμε το γκολ σε μια κακή και άτυχη στιγμή. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο όμως. Ήταν μια απρόσμενη ήττα για εμάς σήμερα, θα έρθει όμως και μια απρόσμενη νίκη στη διάρκεια της χρονιάς, σε ένα παιχνίδι που ίσως να μη δικαιούμαστε βάσει απόδοσης να το κερδίσουμε."

Το ματς "λεπτό προς λεπτό"

Σχόλιο αγώνα - Το τελικό σκορ αδικεί τον Αιολικό, που ήταν πολύ καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και προδόθηκε από μια άτυχη στιγμή, κατά την οποία ο Καφαλούκος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι παίκτες του Φώτη Κοκκινέλλη δικαιούνται κάτι καλύτερο από το ματς, όμως πλήρωσαν τα λάθη τους στη διάκρεια σημείων του αγώνα.

90+2' Λήξη αγώνα, Ήφαιστος - Αιολικός 1-0

90'+1' Δοκάρι για τον Ήφαιστο

Σχόλιο αγώνα - Συνεχείς καθυστερήσεις πλέον από τους παίκτες του Ηφαίστου, που προσπαθούν με αυτόν τον τρόπο να "ροκανίσουν" το χρόνο που απομένει. Ο Αιολικός, στο διάστημα που παίζεται ποδόσφαιρο, είναι μόνιμα έξω από την εστία του Οικονόμου, ωστόσο το σκορ παραμένει 1-0...

83' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αιολικό με τον Νταλαμπέκη να επιχειρεί προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή και τον Οικονόμου να απομακρύνει ενστικτωδώς

81' ΓΚΟΛ... Ο Ήφαιστος προηγείται με 1-0, μετά αυτογκολ του Καφαλούκου

79' Αλλαγή με τον Μουτζούρη να δίνει τη θέση του στον Δουνιά

76' Έπειτα από κόρνερ του Ηφαίστου, με πολλούς παίκτες συγκεντρωμένους στην εστία του Καραβασίλη, ο Φράγκος έστειλε από θέση οφ σάιντ την μπάλα στα δίχτυα και ο διαιτητής Φώτης ακύρωσε το γκολ, μετά από σωστή υπόδειξη του βοηθού του

70' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αιολικό, με τον Μουτζούρη να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, και τον τερματοφύλακα Οικονόμου να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ

69' Τραυματισμός του Γιώργου Τσετιροκλή, δεν του επιτρέπει να συνεχίσει τον αγώνα. Στη θέση του, ο Φώτης Κοκκινέλλης πέρασε τον Αλέξη Δάρρα

67' Κίτρινη κάρτα στον Βαμβουκλή για σκληρό μαρκάρισμα

64' Αλλαγή για την ομάδα του Αιολικού, ο Σοφιάνης πέρασε στη θέση του Κροτσίδα

62΄ Αλλαγή για την ομάδα του Ηφαίστου, ο Τζιάκας πέρασε στη θέση του Δράκου

54' Κίτρινη κάρτα στον Κροτσίδα

47΄ Έπειτα από κόρνερ του Διονυσάτου, ο Νταλαμπέκης πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής και οι αμυντικοί του Ηφαίστου απέκρουσαν την μπάλα επάνω στη γραμμή.

Σχόλιο αγώνα - Ο Αιολικός κρατά την ισοπαλία στο Περιστέρι, παίζοντας αρκετά καλά στα πρώτα 35 λεπτά του αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας και δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, κυρίως από στημένες φάσεις. Ο Ήφαιστος ανέβασε την απόδοσή του στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα, εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη στην άμυνα του Αιολικού, ωστόσο ο Καραβασίλης παρέμεινε απλός θεατής στις περισσότερες φάσεις των γηπεδούχων

Ημίχρονο στο Περιστέρι, Ήφαιστος - Αιολικός 0-0

45'+2' Νέα ευκαιρία για τον Ήφαιστο, όμως η προσπάθεια των παικτών του μέσα στην περιοχή του Αιολικού πέρασε άουτ,

45' Σουτ από πλεονεκτική θέση για τον Ήφαιστο, όμως η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Καραβασίλη

43' Μια ασυνεννοησία των αμυντικών του Αιολικού, οδήγησε σε επικίνδυνη κατάσταση για την ομάδα της Μυτιλήνης, όμως το μόνο που κέρδισε ο Ήφαιστος που πέρασε ανεκμετάλλευτο

39' Φάουλ σε καλή θέση για τον Αιολικό, λίγο έξω από την περιοχή, εκτέλεσε απ' ευθείας ο Τσετιροκλής με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ

32' Κόρνερ για τον Αιολικό, με τον Διονυσάτο να επιχειρεί το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως την μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών του Ηφαίστου και καταλήγει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο

Σχόλιο αγώνα - Λίγοι φίλαθλοι στο Γήπεδο του "Ηφαίστου", με συνολικά 60 άτομα στις κερκίδες, εκ των οποίων οι 25 είναι φίλοι του Αιολικού. Η ομάδα του Φώτη Κοκκινέλλη παίζει ποδόσφαιρο κατοχής, προσπαθώντας να αναπτυχθεί τόσο από τα άκρα, όσο και από τον άξονα. Το 0-0παραμένει στο πρώτο ημίωρο, όμως η ομάδα της Μυτιλήνης στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο.

24' Ευκαιρία για τον Ήφαιστο, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή που πέρασε λίγο άουτ, ενώ οι παίκτες του Αιολικού διαμαρτυρύθηκαν για επιθετικό φάουλ

9'  Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Διονυσάτου, η μπάλα κατέληξε άουτ

1' Έναρξη αγώνα

15:41 ~ Η σύνθεση του ΑΙΟΛΙΚΟΥ: Καραβασίλης, Καφαλούκος, Καπταγιάννης, Τσετιροκλής, Μουτζούρης,  Κροτσίδας, Διονυσάτος, Βαμβουκλής, Τσιταντίνος, Μιχαλάκης, Νταλαμπέκης

Στον πάγκο: Αλισσανδράτος, Σοφιάνης, Δουνιάς, Βούρος, Γ. Βουργουτζής, Σκαλοχώριτης, Δάρρας

15:40 ~ Η σύνθεση του ΗΦΑΙΣΤΟΥ: Οικονόμου, Νεστοριάδης, Λεβέντης, Τζαβάρας, Μπέλιος, Τόμπρος, Ζαφειράτος, Δράκος, Γκάγκος, Φράγκος, Κάππας

Στην αποστολή του Αιολικού δε συμμετέχει ο τιμωρημένος Καδής, που εκτίει ποινή μιας αγωνιστικής από το περσινό πρωτάθλημα. Στην Αθήνα δεν ταξίδεψε επίσης οι τραυματίας Π. Βουργουτζής, ενώ πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε με τον Χρόνη, που δε θα ενισχύσει σήμερα τις προσπάθειες της ομάδας στο Περιστέρι για προσωπικούς λόγους.