Έξω, πάμε καλά... [video]

17/10/2010 - 14:53 Τελευταία τροποποίηση στις 17/10/2010 - 23:01

Διαφορετικά απ' ότι είχε συνηθίσει τους φίλους του τα τελευταία χρόνια, έχει ξεκινήσει τη φετινή αγωνιστική περίοδο ο Αιολικός, αφού η ομάδα της Μυτιλήνης δείχνει να παίρνει σημαντικούς βαθμούς μακριά από το γήπεδό της, σε έδρες που παλαιότερα δυσκολευόταν να πάρει έστω και την ισοπαλία, την ίδια ώρα που παραμένει χωρίς τρίποντο νίκης στον "Ταρλά".

Ο Αιολικός κατάφερε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής μέσα στη Μυτιλήνη από τον ΑΟ Περιστερίου (0-2), αλώνοντας μετά το Αιγάλεω και τον Ταύρο.

Ο ουραγός της βαθμολογίας του 8ου ομίλου Άγιαξ Ταύρου δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της ομάδας του Φώτη Κοκκινέλλη, που μπήκε φορτσάτη στον αγωνιστικό χώρο, αιφνιδίασε τον αντίπαλό της και βρέθηκε με τη συμπλήρωση 25 λεπτών αγώνα να προηγείται ήδη με 0-2, χάρη στα γκολ του Αλέξη Δάρρα -με κοντινή προβολή στο 9'- και του Πέτρου Νταλαμπέκη -με ασύλληπτη κεφαλιά στο 23'-.

Ο Αιολικός ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και δεν απειλήθηκε παρά ελάχιστα, μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, όταν ο τερματοφύλακας Αλυσανδράτος, στο ντεμπούτο του ως βασικός κάτω από τα δοκάρια της ομάδας, χρειάστηκε να επέμβει σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις, σε σουτ των Γιάκαλου και Τζανέτου.

Στην επανάληψη, ο μικρός αγωνιστικός χώρος βοήθησε ώστε να γίνει όμορφο ματς, με φάσεις εκατέρωθεν και γενικά γρήγορο τέμπο. Η ομάδα του Κοκκινέλλη θα μπορούσε στις ευκαιρίες που δημιούργησε να έχει "τελειώσει" το παιχνίδι από πολύ νωρίς, όμως σε δύο περιπτώσεις ο Γιώργος Τσετιροκλής απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Σε μια απέλπιδα προσπάθεια να μπει ξανά στο ματς, ο Άγιαξ Ταύρου βγήκε μαζικά στην επίθεση, καταφέρνοντας στο 75ο λεπτό να μειώσει το σκορ σε 1-2, σκορπώντας από τη μία χαρά και ενθουσιασμό στον κόσμο των γηπεδούχων, αλλά ταυτόχρονα αγωνία στους40 και πλέον φίλους του Αιολικού, που παρακολουθούσαν το ματς. Όμως, ο Πέτρος Νταλαμπέκης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με καρφωτή κεφαλιά στο 84ο λεπτό, έβαλε τις καρδιές των φιλάθλων του ΑΙΟ στη θέση τους, πετυχαίνοντας το 1-3, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Συμπαθητική η διαιτησία του Μινάϊ από το σύνδεσμο της Ανατολικής Αττικής, καθώς και των βοηθών του Φωστέρη και Τσέλιου, του ίδιου συνδέσμου.

(Πηγή φωτογραφιών: aiolikosmytilinis.blogspot.com)

Βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

{youtoube}UlJQ-wxIX-g{/youtube}

Η εξέλιξη του αγώνα "λεπτό προς λεπτό"

[90'+2']Λήξη αγώνα, Άγιαξ Ταύρου - Αιολικός 1-3

[84']ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Πέτρος Νταλαμπέκης με καρφωτή κεφαλιά βάζει τις καρδιές των φίλων του Αιολικού στη θέση τους, σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα σήμερα και διαμορφώνοντας το 1-3!

Σχόλιο αγώνα ~ Σε άσχημο σημείο δέχθηκε το γκολ ο Αιολικός, που δεν "καθάρισε" το ματς στις ευκαιρίες που του δόθηκαν και πλέον καλείται να δείξει χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

[75']ΓΚΟΛ! Ο Άγιαξ Ταύρου μειώνει σε 1-2...

[70']Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Μυτιλήνης με τον Τσετιροκλή και πάλι να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, όμως το σουτ του, λίγο έξω από την περιοχή, πέρασε ελάχιστα άουτ

[67']Μεγάλη ευκαιρία για τον

Αιολικό να πετύχει και τρίτο γκολ, όμως ο Τσετιροκλής αστόχησε από καλή θέση

[63']Μικρή καθυστέρηση στον αγώνα, ώστε να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον τερματοφύλακα του Αιολικού που έμεινε πεσμένος στο έδαφος, από την προηγούμενη φάση. Το ιατρικό τιμ της ομάδας πάντως, έσπευσε από την πρώτη στιγμή να καθησυχάσει συμπαίκτες και προπονητή στον πάγκο, αφού δεν ήταν κάτι ανησυχητικό κι ο νεαρός πορτιέρο συνεχίζει κανονικά.

[62']Γρήγορη αντεπίθεση του Άγιαξ Ταύρου με τον Θεοφάνους να μπαίνει μέσα στην περιοχή και τον Αλυσανδράτο να πέφτει με αυτοθυσία στα πόδια του, μπλοκάροντας την μπάλα.

Σχόλιο αγώνα ~ Συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού στο Γήπεδο του Ταύρου, με το 0-2 να παραμένει από το πρώτο ημίχρονο. Ο Φώτης Κοκκινέλλης έχει σηκώσει για ζέσταμα τους Δουνιά και Τσιταντίνο και όπως όλα δείχνουν, σύντομα, θα πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή.

[50']Πρώτη καλή στιγμή στην επαν

άληψη για τον Αιολικό, με τον Γιώργο Τσετιροκλή να μπαίνει μέσα στην περιοχή, πλασάροντας από πλεονεκτική θέση και τον τερματοφύλακα Καφούνη να μπλοκάρει σταθερά.

[46']Έναρξη Β' Ημιχρόνου

[46']Διπλή αλλαγή για την ομάδα του Άγιαξ Ταύρου, με τους Αντωνόπουλο και Χαλίλι να περνούν στον αγωνιστικό χώρο, στις θέσεις των Μιχαηλίδη και Καζιάνη

Σχόλιο αγώνα ~ O μικρός σε διαστάσεις αγωνιστικός χώρος κρύβει παγίδες, αφού από τη μια στιγμή στην άλλη, με μια βαθιά μπαλιά 30 μέτρων μπορούν να δημιουργηθούν απειλητικές καταστάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Ο Αιολικός με το υπέρ του 0-2, καλείται να προσέξει στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, ώστε να μη δώσει δικαίωμα στους γηπεδούχους να πιστέψουν ότι μπορούν να διεκδικήσουν κάτι από το σημερινό ματς.

[45']Λήξη ημιχρόνου, Άγιαξ Ταύρου - Αιολικός 0-2

[40']Κίτρινη κάρτα στον Πέτρο Νταλαμπέκη

[33']Ακόμα μια καλή επέμβαση του Χάρη Αλυσανδράτου, σε προσπάθεια του Τζανέτου μέσα από την περιοχή. Ο τερματοφύλακας του Αιολικού, στο ντεμπούτο του ως βασικός κάτω από τα δοκάρια της ομάδας, δείχνει να μην έχει καθόλου άγχος...

Σχόλιο αγώνα ~ Μισή ώρα αγώνα συμπληρώθηκε στο γήπεδο του Ταύρου και οι παίκτες του Φώτη Κοκκινέλλη, τηρώντας κατά γράμμα τις εντολές του προπονητή τους πριν από το ματς, έχουν καταφέρει να πετύχουν τον απόλυτο αιφνιδιασμό των γηπεδούχων. Τα γκολ των Δάρρα και Νταλαμπέκη έχουν σκορπίσει χαμόγελα και ενθουσιασμό στην κερκίδα των φίλων του Αιολικού, οι οποίοι με συνθήματα ζητούν από την ομάδα να συνεχίσει το ίδιο δυνατά.

[29']Πρώτη καλή επέμβαση του Αλυσανδράτου, στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη του Άγιαξ Ταύρου στα καρέ του Αιολικού. Ο νεαρός τερματοφύλακας απέκρουσε το σουτ του Γιάκαλου.

[23']ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! Με ασύλληπτη κεφαλιά του Πέτρου Νταλαμπέκη, ο Αιολικός προηγείται με 0-2 του Άγιαξ Ταύρου, βαδίζοντας ολοταχώς για το δεύτερο σερί "2" στο φετινό πρωτάθλημα!

Σχόλιο αγώνα ~ Ο Αιολικός έχει καταφέρει να επιβάλει πλήρως το ρυθμό του στο παιχνίδι και με το γκολ του Δάρρα έχει όλα όσα ζητούσε πριν την έναρξη του ματς. Ένα γρήγορο γκολ δηλαδή, ώστε να παίξει ελεύθερα το παιχνίδι του, βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο της νίκης.

[9']ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Αιολικός προηγείται με 0-1 μέσα στον Ταύρο χάρη σε γκολ του Αλέξη Δάρρα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσετιροκλή και προβολή από κοντά του κεντρικού αμυντικού της ομάδας της Μυτιλήνης, που προωθείται σε όλες σχεδόν τις στημένες εκτελέσεις!

[1']Έναρξη αγώνα

15:56 ~

Λιγοστός κόσμος στο γήπεδο, αυτή την ώρα, λίγα μόλις λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα. Στις κερκίδες του 2ου Γυμναστηρίου Ταύρου βρίσκονται πάντως αρκετοί και μάλιστα ιδιαίτερα εκδηλωτικοί, φίλαθλοι του Αιολικού.

Η σύνθεση του Άγιαξ Ταύρου (Αλέκος Ρίζος): Καφούνης, Μουρελάκος, Μιχαηλίδης, Ψυχουντάκης, Καζιάνης, Μητροφάνης, Γιάκαλος, Πατέλης, Κωτσιόπουλος, Τζανέτος, Θεοφάνους

Στον πάγκο: Βασιλικής, Αντωνόπουλος, Χαλίλι, Τσαϊλάκης, Κατίδης, Ξαρλής, Ζαχαρίας

Η σύνθεση του Αιολικού (Φώτης Κοκκινέλλης): Αλυσανδράτος, Καφαλούκος, Καδής, Δάρρας, Καπταγιάννης, Τσετιροκλής, Διονυσάτος, Κροτσίδας, Μιχαλάκης, Μουτζούρης, Νταλαμπέκης

Στον πάγκο: Καραβασίλης, Τρακέλλης, Σοφιανης, Σπυρου, Π. Βουργουτζής, Τσιταντίνος, Δουνιας