Ανέβηκε η Μύκονος!

02/06/2013 - 03:00 Τελευταία τροποποίηση στις 07/12/2014 - 10:25

Η πρωταθλήτρια Κυκλάδων ήταν τελικά η μεγάλη κερδισμένη των αγώνων μπαράζ για άνοδο στη νέα Γ' Εθνική.

Η Μύκονος επικράτησε σήμερα στο "νησί των ανέμων" του Κανάρη Νενήτων με σκορ 2-1 και εξασφάλισε έτσι το προνομιούχο εισιτήριο. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0 χάρη στο γκολ του Τσάλμα στο 25ο λεπτό. Με την έναρξη του β' ημιχρόνου, η Μύκονος έφτασε στο 2-0 με τέρμα που σημείωσε ο Κεκελής από απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο Κανάρης πίεσε και προσπαθησε να εκμεταλλευτεί τη μεσοεπιθετική του γραμμή, ώστε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Και το κατάφερε το 83ο λεπτό με γκολ του Χωρεψίμα (2-1), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι Χιώτες μάλιστα λίγο έλειψε να προκαλέσουν εμφράγματα στη Μύκονο στο 94ο λεπτό, όμως ο Καπός έχασε μοναδική ευκαιρία σε τετ α τετ, με τον τερματοφύλακα Άντερσον να κρατά τη νίκη, χαρίζοντας έτσι την άνοδο στην ομάδα του.