Φιλί ζωής στις καθυστερήσεις ο Παναργειακός

18/12/2014 - 09:06 Τελευταία τροποποίηση στις 22/12/2014 - 20:10

Τη λύση στις καθυστερήσεις βρήκε ο Παναργειακός, περνώντας νικηφόρα από την έδρα της Δόξας Νέας Μανωλάδας (0-1), παραμένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας του 3ου ομίλου στη Γ' Εθνική. Το "χρυσό" γκολ για την ομάδα του Άργους σημείωσε ο Κάπλαντζης, μετά από σέντρα του Κοιλιάρα, στο 92'. Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι, είχαν από ένα δοκάρι με τον Νικολόπουλο (71') και τον Έτοφ (27'), αντίστοιχα.

Ο Πανελευσινιακός δε συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τον Μανδραϊκό, σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα για να φτάσει έτσι σε μια φυσιολογική νίκη με 2-0. Τα γκολ της ομάδας της Ελευσίνας σημείωσαν ο Δουκάκης (18') και ο Κουσκουνάς (60').

Στη Ζάκυνθο, ο Παναρκαδικός αιφνιδίασε και προηγήθηκε με 0-2 του Ζακυνθιακού με γκολ των Κότσειρα (15') και Βλαχοκυριάκου (34'). Όμως στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, με αντεπίθεση διαρκείας, μειώνοντας αρχικά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καραμαλίκη (54') και κάνοντας το 2-2, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, ξανά με πέναλτι και σκόρερ τον έμπειρο επιθετικό της ομάδας, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Αχαϊκή και Αστέρας Μαγούλας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι. Στο 30’ ο Αποσκίτης με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Καζατζή, έβαλε μπροστά τους Πατρινούς για να ισοφαρίσει ο Τσακώνης με προβολή στο 70ο λεπτό.

Την εκπληκτική του πορεία συνέχισε το Λουτράκι, που ναι μεν δέχθηκε το πρώτου γκολ στο πρωτάθλημα, όμως έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από την έδρα του Ερμή Κιβερίου (1-2). Η ομάδα του Νίκου Μεσολόγγη άνοιξε το σκορ στο 27’ με κεφαλιά του Νώτη, μετά από κόρνερ του Σιώκου. Εννιά λεπτά αργότερα ο Αποστολάκης με πλασέ έγραψε το 0-2. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο ματς στο 64’ με τον Καλογιάννη, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο.

Ο Αιολικός κατάφερε να πάρει τη νίκη στο βούρκο του "Κ. Κεντέρης" στην Καλλονή, επικρατώντας του ΠΑΟ Βάρδας (2-1). Το σκορ άνοιξε με πέναλτι ο Γάλας (18'), για να ισοφαρίσει ο Γραμματικόπουλος με κεφαλιά στο 34ο λεπτό. Το γκολ που χάρισε τους τρεεις βαθμούς στην ομάδα του Γούτη, πέτυχε ο Μάκης Σαμπάνης (68') τρία μόλις λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Στο 89' αποβλήθηκε ο Φωτόπουλος για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ζαγοριανός σημάδεψε το δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Ξεκούραστο τρίποντο κατέκτησε ο Βύζας Μεγάρων, παίρνοντας στα χαρτιά το παιχνίδι με την Κύμη (3-0αα).