Στον τελικό του Κυπέλλου Λέσβου ο Αιολικός

29/03/2023 - 17:22 Τελευταία τροποποίηση στις 29/03/2023 - 22:20

Το εισιτήριο για ακόμη έναν τελικό Κυπέλλου Λέσβου σφράγισε ο Αιολικός απέναντι στη Φίλια με τελικό σκορ 6-1.

Σε χαλαρούς ρυθμούς και με πολλές αλλαγές οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση ανεβάζοντας από το πρώτο μέρος το σκορ στο 5-0. Στην πρώτη επίθεση μόλις στο 1' ο Μούκα άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Άνθη. Στο 20ο λεπτό ο Άνθης με ωραίο σουτ στη γωνία σημείωσε το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Καφτηράνης σκόραρε για το 3-0. Στο 26' ο Αννιτσάκης πέτυχε το 4-0 και στο 42' ο Άνθης το 5-0.

Στην επανάληψη ο Αιολικός έκανε περισσότερο διαχείριση του σκορ, με τον Δημήτρη Παπασπύρου να προχωρά σε νέες αλλαγές νεαρών ποδοσφαιριστών. Στο 47' ο Μούκα έκανε το 6-0 και στο 67' ο Γιώργος Μαλακός που είχε περάσει ως αλλαγή μετά από εκτέλεση φάουλ μείωσε στο τελικό 6-1.

Ο Αιολικός που στρέφει πλέον την προσοχή του στον επόμενο κρίσιμο αγώνα του πρωταθλήματος την Κυριακή με τον ΑΟ Διαβολιτσίου, θα αντιμετωπίσει  στον τελικό τον νικητή του ζευγαριού Αετός-Όλυμπος.

Αιολικός (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης (70' Τεγρέλης), Νικολάου, Παστρικός, Αννιτσάκης, Ganchier, (46'Ντινιωτάκης) Μαριόλας, Carlitos, Άνθης (46' Ρέτσος), Καφτηράνης, Μούκα, Μουκίδης (46' Λέλος)

Φίλια (Κ. Μυλωνάς): Πάπαρης, Μπαλάσκας, Βαξεβάνης, Τράγος, Μπράκουλα, Λόκος, Νικόλοβ, Σεφουλάϊ (80' Μαρμαλέκας), Κουτσανίτης (60' Μαλακός), Γρούβας (60'Πλουμής), Ποσνακίδης