Κυπελλούχος Λέσβου ο Αιγέας Πλωμαρίου

03/04/2024 - 19:34 Τελευταία τροποποίηση στις 04/04/2024 - 14:20

Ένας αγώνας που θα μείνει στην ιστορία με δυνατές μονομαχίες, ένταση και αρκετές συγκινήσεις ήταν ο επαναληπτικός τελικός του κυπέλλου που οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι και τον Αιγέα να κάνει το νταμπλ στη Λέσβο, επικρατώντας απέναντι στον Αετό που αγωνιζόταν από το πρώτο μέρος με παίκτη λιγότερο.

Ο Αιγέας μετά το πρωτάθλημα, κατέκτησε και το κύπελλο στο κατάμεστο «Μιχαλέλειο» γήπεδο, στρέφοντας πια την προσοχή του στους διπλούς αγώνες μπαράζ με τον πρωταθλητή Λήμνου Ηρακλή Ατσικής αλλά και στον τελικό κυπέλλου της ΕΠΣ Λέσβου απέναντι στον νικητή του ζευγαριού Ηρακλής-Κάσπακας.  Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Αετός, ο οποίος απέδειξε ότι μόνο τυχαία δεν βρέθηκε γι’ άλλη μια χρονιά στον τελικό του θεσμού, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακα Παπαλόπουλο. Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-0 και η παράταση 2-1 με αποτέλεσμα να κριθεί ο αγώνας στα πέναλτι με σκορ 3-2 υπέρ του Αιγέα.

Ο Αιγέας ήταν πιο επιθετικός στα πρώτα 20 λεπτά περιορίζοντας τον αντίπαλο του, ο οποίος ισορρόπησε στη συνέχεια και ενώ προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή του Διμπαμπή λόγω τραυματισμού με τον Γιώργο Συβρή να παίρνει τη θέση του. Η ομάδα του Πλωμαρίου άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό με ευθύβολο σουτ εκτός περιοχής του Κλούρα που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Παπαλόπουλο. Στη φάση του γκολ μάλιστα αποβλήθηκε από τον Αετό ο Βλαστέλλης για διαμαρτυρία, μια απόφαση που προκάλεσε αντιδράσεις από την ομάδα του και ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα. Νωρίτερα ο Αιγέας είχε απειλήσει σε δύο ακόμη περιπτώσεις με τους Παράσχο Πρωτούλη και Θανάση Πρωτούλη.

Στο δεύτερο μέρος ο Αετός παρά το αριθμητικό μειονέκτημα έπαιξε καλή άμυνα, ενώ προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις κυρίως με αντεπιθέσεις. Ο Αιγέας από την πλευρά του πλησίασε στο γκολ στο 70΄ με χαμένο τετ α τετ του Κλούρα, όπως και στις καθυστερήσεις με τους Παράσχο Πρωτούλη που δεν έπιασε το πλασέ και τον Βελούτσο που δεν κατάφερε να νικήσει εξ’ επαφής τον Παπαλόπουλο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο έξτρα χρόνο καταγράφηκε υπέρ του Αετού, με τον Αγριμάκη από πλεονεκτική θέση να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία του Ζαχαρή. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το 2-1 στο 103’, όμως ο Παπαλόπουλος είπε ξανά όχι σε σουτ εξ’ επαφής του Βελούτσου μετά από σέντρα του Μιχαλάκη. Στο 106’ ο Βελουτσος έγινε δημιουργός, καθώς στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, μετά από σέντρα του ίδιου, ο Τοπάλι με προβολή σημείωσε το 2-1.

Ο Αετός δεν το έβαλε κάτω και στο δεύτερο μέρος της παράτασης, μείωσε 2-1 μετά από λάθος της άμυνας, με τον Ταξιάρχη Μανούσο. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην διαδικασία των πέναλτι.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 3-2. Από τον Αιγέα σκόραραν οι Μιχαλάκης, Τοπάλι και Κλούρας, ενώ αστόχησε ο Καλαφάτης. Από τον Αετό βρήκαν δίχτυα οι Ταξιάρχης Μανούσος και Γιώργο Κρητικός, ενώ αστόχησαν οι Τρεμούλας, Τσιμπούκης και Παπαλόπουλος, καθώς έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Λευτέρη Ζαχαρή που πραγματοποίησε δύο αποκρούσεις.