Ποιο ντέρμπι; 7-1 ο Ατρόμητος!

19/09/2010 - 00:56 Τελευταία τροποποίηση στις 03/01/2011 - 14:37

Ντέρμπι ήταν μέχρι και λίγα λεπτά πριν το σφύριγμα της έναρξης… Ο Ατρόμητος πιάνοντας εξαιρετική απόδοση κατά διαστήματα, μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο το μεγάλο ντέρμπι της Β΄ φάσης του Κυπέλλου Λέσβου και επικράτησε με το εντυπωσιακό 7-1 του Ολύμπου Αγιάσου στο κατάμεστο Ενωσιακό Γήπεδο της Θερμής.

Η ομάδα του Στρατή Μυρογιάννη, παρά το ότι αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Ραφαήλ Κουνιαρέλλη, Κούτσα, Ευαγγέλου και Λύγκο, δεν επηρεάστηκε στο ελάχιστο και φρόντισε -χωρίς υπερβολή- να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο 20λεπτο. Το ημίχρονο έληξε με την ομάδα της Αγίας Μαρίνας να προηγείται με 5-0 χάρις σε τέρματα που πέτυχαν οι Κοντακόπουλος (2), Παπαδόπουλος, Μαλακός (πέναλτι) ενώ το πέμπτο γκολ προήλθε από αυτογκόλ.

Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος δεν έριξε στροφές και παρά την πίεση του Ολύμπου που ήθελε ένα τέρμα για να ανεβάσει ψυχολογία, ο Παπαδόπουλος, ο νεαρός-αποκάλυψη του Ατρομήτου έγραψε στο 54' το 0-6, για να έρθει στο 70' ο Μαλακός και να ανεβάσει ακόμη πιο ψηλά το δείκτη του σκορ, στο 0-7! Το γκολ της τιμής για τον Όλυμπο, που απογοήτευσε, πέτυχε στο 90' ο Λαλάς. Βέβαια είναι σαφές πως το 7-1 δεν αντικατοπτρίζει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο αντιπάλων και είναι σίγουρο πως η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου στη συνέχεια θα δείξει πολύ καλύτερο πρόσωπο.

Στο άλλο ενδιαφέρον ζευγάρι της Β΄ φάσης του Κυπέλλου, η Θύελλα συνέτριψε με 5-2 την ΑΕΜ, η οποία ωστόσο αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες.