Σχολικά ποδόσφαιρο:Νικητής στον τελικό το 1ο ΕΠΑΛ Μυτιλήνης

23/02/2023 - 17:06 Τελευταία τροποποίηση στις 23/02/2023 - 17:34

Ένας όμορφος ποδοσφαιρικός αγώνας που συγκέντρωσε μεγάλο αριθμό μαθητών, γονιών και φίλων του αθλήματος διεξήχθη σήμερα 23/2 το πρωί στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, με το 1ο ΕΠΑΛ να κερδίζει στον τελικό το 2ο ΕΠΑΛ 2-1.

Σε έναν δυνατό αγώνα με καλό ρυθμό και πάθος από τις δύο ομάδες που απέδειξαν ότι δίκαια βρέθηκαν στο τελικό, το 1ο ΕΠΑΛ πήρε τη νίκη με επόμενο αντίπαλο στο τελικό του Νομού Λέσβου την ομάδα της Λήμνου.

Στο πρώτο ημίχρονο το 1ο ΕΠΑΛ προηγήθηκε 1-0 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μανώλη Βόϊκου, ο οποίος λίγο αργότερα επιχείρησε σουτ εντός περιοχής με τη μπάλα να τραντάζει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βατού.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης το 1ο ΕΠΑΛ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και βρήκε δεύτερο τέρμα με την ωραία ατομική ενέργεια του Βύρωνα Ατζέμη από πλάγια. Το 2ο ΕΠΑΛ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Τελωνιάτη, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά το σουτ του Καρυδάκη και αφού η μπάλα πρώτα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μετά το τέλος του αγώνα μίλησαν ο γυμναστής-προπονητής του 1ου ΕΠΑΛ Γιώργος Κομνηνός και ο καθηγητής του 2ου ΕΠΑΛ Δημήτρης Πολυζώνης.