Ξεκίνημα με το δεξί για παίδες και νέους

17/03/2013 - 12:15 Τελευταία τροποποίηση στις 17/03/2013 - 15:13

Xios_Dwdekanisa_Miktes_Neoi_2013Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στη Β' Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μικτών ομάδων, οι παίδες και οι νέοι της ΕΠΣ Λέσβου στα ματς της πρεμιέρας.

Στη γειτονική Χίο, όπου διεξαγέται η διοργάνωση για τις αναπτυξιακές ηλικίες, η Μικτή παίδων της Λέσβου επικράτησε της αντίστοιχης των Κυκλάδων με 4-1. Η ομάδα του Λάκη Σπανού προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0 χάρη στα γκολ των Μαρίνου (2) και Ραχάνη, με τις Κυκλάδες να μειώνουν στο ξεκίνημα της επανάληψης (3-1) και τη Λέσβο να φτάνει στο τελικό 4-1 με τέρμα που σημείωσε ο Μπαζίμας.

Οι νέοι του Στέλιου Μουντανάρη νίκησαν τις Κυκλάδες με 5-2 στο δικό τους ματς, πιάνοντας κατά διαστήματα πολύ καλή απόδοση και έχοντας σε τρελά κέφια τον Χατζηγιοβάνη. Συνέχισαν έτσι την εντυπωσιακή τους παρουσία, με κεκτημένη ταχύτητα από την Α' Φάση στα γήπεδα της Μυτιλήνης. Αν και το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τις πολλές ευκαιρίες για την ομάδα της Λέσβου, οι Κυκλάδες ήταν εκείνες που άνοιξαν το σκορ (0-1), για να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Παπαδόπουλος (1-1). Με την έναρξη του β' μέρους, ο Σαλταμάρας έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα των νέων (2-1), με τον Λαμπράκη να κάνει λίγο αργότερα το 3-1. Οι Κυκλάδες μείωσαν σε 3-2, για να ακολουθήσουν δύο ακόμα γκολ για τη Λέσβο, αρχικά με τον Χατζηγιοβάνη (4-2) και εν συνεχεία με τον Λαμπράκη (5-2).

Στα υπόλοιπα ματς της 1ης Αγωνιστικής, τα Δωδεκάνησα πέτυχαν ισάριθμες νίκες κόντρα στην οικοδέσποινα Χίο σε παίδες (3-2) και νέους (4-0). Να σημειωθεί ότι οι Μικτές της ΕΠΣ Λέσβου έχουν ρεπό κατά τη 2η Αγωνιστική της διοργάνωσης. Επόμενος τους αντίπαλος είναι οι Μικτές Σάμου, την Τετάρτη (20/3).

(Πηγή φωτό: sportschios.gr)