Ο Μακεδονικός έσβησε τις ελπίδες της ΑΕΛ

07/04/2024 - 20:44 Τελευταία τροποποίηση στις 07/04/2024 - 20:56

Η ΑΕΛ ηττήθηκε 3-2 από τον Μακεδονικό στη Νέα Ευκαρπία με αδιανότητη ανατροπή.

Οι βυσσινί έμειναν στους 28 και είναι στο -7 από τον Λεβαδειακό στα playoffs του Α' ομίλου της Super League 2, έχοντας παιχνίδι παραπάνω. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και άνοιξαν το σκορ με τον Κώστα Παπαγεωργίου στο πέμπτο λεπτό. Δέκα λεπτά μετά ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 2-0 και έβαλε βάσεις για τη νίκη της ΑΕΛ.

Ο Μακεδονικός μείωσε λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους με τον Χερίδη στο 42ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς έφεραν το ματς στα ίσια με τον Χερίδη να χρίζεται και πάλι σκόρερ στο 55ο λεπτό και πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Σιμόνι στο 90+4'.

Υπέταξε την ΑΕΚ Β η Νίκη Βόλου

To πρώτο της τρίποντο στο μίνι πρωτάθλημα των play offs του βορείου ομίλου πέτυχε η Νίκη Βόλου, επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΚ Β. Οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Ραφαήλ Πέττα στο 28ο λεπτό και παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες τίποτα δεν άλλαξε με το 1-0 να είναι και το τελικό σκορ της συνάντησης. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου έφτασε έτσι τους 20 βαθμούς μαζί με τον Μακεδονικό.