Εξ' αναβολής νίκη της Φίλιας

14/11/2015 - 22:12 Τελευταία τροποποίηση στις 14/11/2015 - 22:29

Με τον αγώνα της Φίλιας κόντρα στα Λιονταράκια συμπληρώθηκε το... παζλ της Β' Κατηγορίας  ΕΠΣ Λέσβου, στη μοναδική εκκρεμότητα του πρωταθλήματος από την 4η Αγωνιστική, έπειτα από αναβολή.

4η Αγωνιστική
Φίλια-Λιονταράκια 3-2 (2-1)
Συβρής, Βασιλακάκης, Πρωτούλης - Γήπεδο Φίλιας "Γ. Καζάζης"
Παρατηρητής αγώνα: Καστρινέλλης

Σημαντική νίκη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στον αγώνα έπειτα από σέντρα του νεαρού Ευστρατιάδη και ασύλληπτο σουτ από τον Κ. Φιλιανό, που ήταν αδύνατο να αποκρούσει ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Ωστόσο τα Λιονταράκια βρήκαν τον τρόπο να φέρουν το ματς στα ίσα, έπειτα από μια γρήγορη αντεπίθεση στο 25ο λεπτό με σκόρερ τον Θεοδοσίου. Η Φίλια πίεσε για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και το κατάφερε λίγο αργότερα, μετά από κόρνερ και σύγχυση στα καρέ των "Λιονταριών", με τον Παπαγεωργίου να στέλνει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα αν και πεσμένος στο έδαφος. Στην επανάληψη, η Φίλια πέτυχε και τρίτο γκολ λίγο πριν το φινάλε με δράστη ξανά τον Κ. Φιλιανό. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν δώσει και διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους, όμως ο διαιτητής Συβρής ακύρωσε γκολ του Πανταζή, φάση για την οποία υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες. Στις καθυστερήσεις τα Λιονταράκια μείωσαν στο τελικό 3-2 με γκολ του νεαρού Αραπάντωνη, γιου του παλαίμαχου άσσου του Αιολικού, Νίκου.