Επτάρα Ορφέα, κορυφή ο Αρίων Μήθυμνας!

10/11/2013 - 16:21

Pallesviakos_Polixnitosfasi4Σαρωτικός ήταν ο Ορφέας Κεραμειών απένατι στον αποδεκατισμένο Αίαντα Μυτιλήνης, επικρατώντας το πρωί με το ευρύ 7-2. Στο άλλο ματς της ημέρας, που ολοκλήρωσε την 6η Αγωνιστική της Β' Κατηγορίας, ο Αρίων Μήθυμνας έπιασε ξανά κορυφή, περνώντας νικηφόρα μέσα από την έδρα της Φίλιας με 1-2.

Χθες, ματς για γερά νεύρα έγινε στην Πέτρα, εκεί όπου ο Αχιλλέας προηγήθηκε στο ημίχρονο του Ερμή με σκορ 2-0, όμως στην επανάληψη η ομάδα των Παμφίλων με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή, φεύγοντας νικήτρια με 2-3.

Στο Ενωσιακό Θερμής, ο Παλλεσβιακός φιλοξενούσε τον Αστέρα Ιππείου όμως το ματς δεν έμελλε να ολοκληρωθεί. Ο "Παλλέ" προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στην επανάληψη, όμως η ομάδα του Στρατή Σίμου πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων και στο 84ο λεπτό επήλθε... πανδαιμόνιο. Ο διαιτητής του αγώνα Χ. Πατσατζής απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Πλάτωνα Καρτάλη, εκείνος δε συγκράτησε τον εκνευρισμό του και όπως καταγράφηκε στο Φύλλο Αγώνα, πρώτα έφτυσε στο πρόσωπο τον "άρχοντα" της αναμέτρησης, στη συνέχεια τον εξύβρισε και πριν απομακρυνθεί από τους συμπαίκτες του, τον χτύπησε στο γόνατο. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν o διαιτητής να διακόψει τον αγώνα εις βάρος του Αστέρα Ιππείου, κλείνοντας το Φύλλο Αγώνα, με το λόγο να περνά πλέον στη διοργανώτρια αρχή για επιπρόσθετες ποινές.

Στα Παράκοιλα, ο Ανδρονικάς πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα με αντίπαλο τον Καραβαγγέλη Στύψης (3-2), ενώ στο "Μιχαλέλειο" του Πλωμαρίου, Δόξα Πλαγιάς και Πολιχνίτος έμειναν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0).