"Ασημένιος" στο Παγκόσμιο ο Νησιώτης

22/06/2019 - 11:06

Στις 14/6 - 19/6/2019 διεξήχθη στην πόλη Emeishan της Κίνας το 8ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Γουσου Κουνγκ Φου. Από την Ακαδημία του νησιού μας Κουνγκ Φου Βορείου Αιγαίου ως μέλος της ελληνικής αποστολής συμμετείχε ο αθλητής Νησιώτης Νικόλαος, ο οποίος κατέκτησε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο, στην κατηγορία παραδοσιακά μακριά όπλα Χουνγκ Γκουν, Παραδοσιακό κινέζικο κοντάρι νότιας προέλευσης και τη 2η θέση πάλι στην κατηγορία Ναν Τσουαν ,Παραδοσιακή Νότια γροθιά.

Να αναφέρουμε επίσης ότι οι κατηγορίες ήταν πολύ μεγάλες 26 αθλητών, ο Νίκος έχασε την πρώτη θέση από ένα Ταϊβανέζο αθλητή με 0,01 διαφορά 8,67 με 8,66. Η Ακαδημία Κουνγκ Φου Βορείου Αιγαίου, συγχαίρει τον αθλητή της και τον προπονητή Βατζάκα Γεώργιο γι’ αυτήν τη διάκριση.