Tae Kwon Dο: Πρώτη η Ελλάδα στη γενική κατάταξη του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίδων-κορασίδων

29/10/2023 - 11:11

Η πρωτιά του ελληνικού Ολυμπιακού ταεκβοντό στη γενική κατάταξη του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίδων και κορασίδων, με συνολικά 10 μετάλλια, ήταν το… κερασάκι στην εξαιρετική παρουσία των νεαρών αθλητών μας στη διοργάνωση που φιλοξενήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα στο Βελιγράδι. Ο προπονητής του Αθλητικού Συλλόγου Tae Kwon Dο Μυτιλήνης, Ανδρέας Αληφραγκής επιλέχθηκε για προπονητής της Εθνικής ομάδας.

Η χώρα μας πανηγύρισε επίσης την 1η θέση στα αγόρια, αλλά και την 3η θέση στα κορίτσια, δίνοντας μια εικόνα της εξαιρετικής δουλειάς που γίνεται στα σωματεία πανελλαδικά.

Ονειρεμένη πρεμιέρα για το ελληνικό Ολυμπιακό ταεκβοντό, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων και κορασίδων που φιλοξενήθηκε στο Βελιγράδι. Τέσσερις τελικοί με απολογισμό δύο χρυσά και δύο ασημένια μετάλλια, αλλά και ένα χάλκινο καθώς και δύο πέμπτες θέσεις συνέδεσαν το παζλ της ελληνικής παρουσίας των νεαρών αθλητών που συμμετείχαν στην εναρκτήρια ημέρα της μεγαλύτερης ευρωπαϊκής
διοργάνωσης για τη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία.

Στο υψηλότερο σκαλοπάτι του πόντιουμ των νικητών βρέθηκαν η Παρασκευή Καλογήρου στην κατηγορία -148cm, αλλά και ο Αθανάσιος Τσιτάκης στα -152cm. Την 2η θέση κατέλαβαν η Ενριέτα Μπέρμπερη και Γιώργος Μαυρίδης στα -156cm, ενώ τρίτος στα - 152cm ήταν ο Χαράλαμπος Αϊδονίδης. Την 5η θέση στα -152cm, τα -144cm και τα -156cm κοριτσιών, πήραν οι Σοφία Πρωτονοτάριου, Χριστίνα Ευγενία Σηφάκη και Ελένη Ασλάνογλου. Με τα πέντε σημερινά μετάλλια, η Ελλάδα έφτασε τα 55, εννέα εκ των οποίων χρυσά.

Την δεύτερη ημέρα έλλειψε μόνο το χρυσό μετάλλιο. Τρεις τελικοί, τρία ασημένια μετάλλια αλλά και μια πέμπτη θέση, προστέθηκαν στον απολογισμό της χώρας μας στη διοργάνωση. Με τα τρία επιπλέον μετάλλια, η Ελλάδα έφτασε τα οκτώ στην φετινή διοργάνωση και συγκεκριμένα δύο χρυσά, πέντε ασημένια και ένα χάλκινο. Στο δεύτερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών ανέβηκαν οι Ευάγγελος Πάντος (-160cm), Γεώργιος Σταματελιάς (-164cm) και Λαμπρινή Ασημάκη (-168cm), ενώ ο Γιώργος Ηλιόπουλος ήταν πέμπτος στο -168cm.

Στο φινάλε της διοργάνωσης, η χώρα μας πανηγύρισε δύο χάλκινα μετάλλια αλλά και μια πέμπτη θέση με πρωταγωνιστές τους Χρήστο Μπακαλέξη, Ευθύμιο Μπακαλέξη και Βασιλική Αλεξανδρίδη αντίστοιχα. Απολογισμός τριήμερου: δύο χρυσά, πέντε ασημένια, τρία χάλκινα μετάλλια αλλά και πέντε πέμπτες θέσεις. Και πλέον, η Ελλάδα έφτασε τα 60 μετάλλια από το 2005, εννέα εκ των οποίων χρυσά.

Αρχηγός αποστολής ήταν ο Ιωσήφ Μακρυνάκης, ενώ υπεύθυνοι προπονητές της εθνικής ομάδας ήταν οι Ανδρέας Αληφραγκής, Αντώνιος Αντωνακόπουλος, Βασίλειος Χαραλαμπίδης, Κωνσταντίνος Ζηνέλης, Νικόλαος Τζανακάκης και Απόστολος Ιακωβάκης.