Δέκατη θέση στη Σερβία για τον Ιορδάνη Σταματάκη

22/05/2023 - 19:18 Τελευταία τροποποίηση στις 22/05/2023 - 19:38

Στην δέκατη θέση της κατηγορίας amateur του παγκόσμιου πρωταθλήματος Xross Hard Enduro Rally τερμάτισε ο αθλητής της ΕΔΙΛ Ιορδάνης Σταματάκης.

Σε έναν από τους δυσκολότερους αγώνες παγκοσμίως που διεξήχθη στη Σερβία το διάστημα 17-20 Μαΐου, τη Λέσβο εκπροσώπησαν τρεις αθλητές της ΕΔΙΛ, ο Απόστολος Μυρογιάννης ο Γιώργος Σκλάβος και ο Ιορδάνης Σταματάκης, οι οποίοι αγωνίστηκαν στις κατηγορίες Hobby και Amateur. Ο Σταματάκης πήρε την 10η θέση ανάμεσα στους 24 που ολοκλήρωσαν τον αγώνα.

Οι Μυρογιάννης και Σκλάβος, αν και έτρεξαν και τις τρεις ημέρες, δεν κατάφεραν να είναι μέσα στους εντός χρόνου τερματίσαντες και έτσι έμειναν εκτός κατάταξης. Σύμφωνα με τις δηλώσεις που έκαναν μετά τον τερματισμό τους όπως αναφέρει η σελίδα της ΕΔΙΛ, ο βαθμός δυσκολίας ήταν πολύ μεγάλος, λόγω της έντονης βροχόπτωσης.