Τελικός Enduro Greek Series 2019

01/11/2019 - 11:06

Με τον αγώνα Enduro ορεινής ποδηλασίας στο Βαλτεσινίκο της ορεινής Αρκαδίας, ολοκληρώθηκε στις 26 και 27 Οκτωβρίου το πρωτάθλημα του 2019.

Ήταν ο 6ος και τελευταίος στην σειρά αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος και όπως αναμενόταν αυτός που συγκέντρωσε τις περισσότερες εγγραφές, οι οποίες άγγιξαν τις 200.

Το Σάββατο 26 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν τα δοκιμαστικά στις 3 από τις 4 ειδικές διαδρομές καθώς η 4η ήταν άγνωστη για όλους μέχρι την ημέρα του αγώνα. Την ημέρα του αγώνα (Κυριακή 27/10/2019) όλα κύλησαν ομαλά και χωρίς απρόοπτα, παρόλο τον μεγάλο αριθμό συμμετοχών. Το απόγευμα στις 16:00 ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα κι έγιναν οι απονομές στο βάθρο των νικητών.

Η αποστολή από την Λέσβο με 16 αθλητές, ήταν μια από τις μεγαλύτερες του αγώνα. Εκτός του πρωτοφανούς αριθμού συμμετεχόντων από το νησί, σημαντικές ήταν και οι διακρίσεις αθλητών του Ποδηλατικού Συλλόγου Λέσβου.

Ο Γιαννούλης Παναγιώτης τερμάτισε 8ος με χρόνο 18:20.19 στην κατηγορία Men, ενώ κατετάγη 10ος στη γενική Κατάταξη, κάτι που τον κατατάσσει και επίσημα στην elite των καλύτερων αθλητών Enduro MTB στην Ελλάδα. Στην κατηγορία Master είχαμε πραγματικά θρίαμβο για την Λέσβο και τον Πο.Συ. Λέσβου, μια και ο Ιγνάτης Λασκαρίδης ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου, ενώ 3ος κατετάγη ο Αντώνης Σταφυλίδης και 5ος ο Στρατής Αναγνώστου.