Νίκες για Αίαντα και ΑΕ Λήμνου

08/03/2016 - 14:07 Τελευταία τροποποίηση στις 08/03/2016 - 14:38

Το πρωτάθλημα χάντμπολ συνεχίστηκε το σαββατοκύριακο με αμείωτο ρυθμό και δύο ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις στο 2ο Όμιλο της Β’ Εθνικής, για τις ομάδες της Λέσβου και της Λήμνου.

Στο τοπικό ντέρμπι, ο Αίαντας Μυτιλήνης κέρδισε τον ΑΟΜ με 21-16 παραμένοντας σε τροχιά τίτλου. Ο αγώνας έγειρε εξαρχής προς το μέρος του φαβορί, με τον Αίαντα να προηγείται στο ημίχρονο με 11-4 και να διατηρεί ένα προβάδισμα ως το τέλος του ματς, πετυχαίνοντας έτσι την τρίτη του νίκη στη διοργάνωση.

Στο άλλο ματς της αγωνιστικής, ο Πολιχνίτος ταξίδεψε στη γειτονική Λήμνο, στο παρθενικό του παιχνίδι εκτός Λέσβου, γνωρίζοντας ωστόσο την ήττα από την τοπική ομάδα με σκορ 24-19. Οι Λημνιοί προηγήθηκαν με 13-12 στο ημίχρονο και έφτασαν στη νίκη, όντας πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα λεπτά του δευτέρου μέρους. Σκόρερς για την ΑΕ Λήμνου οι Παρούσης (6), Ισλακίδης (5), Πινακοτάς (5), Μονδάνος (3), Παναγιωτακόπουλος (3), Τσελέπης και Δημητρίου, ενώ για τον Πολιχνίτο γκολ πέτυχαν οι: Συκάς (6), Απ. Μάρκου (3), Κατρακάζας (3), Φλώρος (2), Κ. Μιστρος, Ανδρακάκος, Πατσατζής.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι Λημνιοί φρόντισαν να υποδεχθούν με θέρμη την αποστολή της ομάδας της Λέσβου, στο πρώτο της εκτός έδρας ταξίδι. Οι νεοφώτιστοί στην κατηγορία συνάντησαν τους αντιπάλους τους πολύ πριν τη διεξαγωγή του αγώνα, έκατσαν όλοι μαζί σε καφετέρια του νησιού και συζήτησαν σε πολύ φιλικό κλίμα, με τους ανθρώπους της ΑΕ Λήμνου να αποδεικνύουν ότι κάθε αγώνας, πριν, στη διάρκεια, αλλά και μετά το τέλος του, αποτελεί γιορτή!