Ήττα με οφέλη για Αίαντα

12/12/2011 - 12:29

Δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την πρώτη του φετινή νίκη ο Αίαντας Μυτιλήνης στη Β' Εθνική χάντμπολ των ανδρών, χάνοντας και στην Κυψέλη από τον τοπικό ήγασο με σκορ 35-29, σε ένα ματς πάντως από το οποίο οι Μυτιληνιοί έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Ο Αίαντας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και έμεινε -όπως και στο Καματερό- πίσω στο σκορ, με αποτέλεσμα να κυνηγά από το ξεκίνημα τον Πήγασο. Η αρχική διαφορά των 6 γκολ μειώθηκε λίγο πριν την ανάπαυλα και η ομάδα της Κυψέλης πήγε στα αποδυτήρια με 15-12 υπέρ της.

Στην επανάληψη και πάλι ο Πήγασος ήταν καταιγιστικός, παίρνοντας προβάδισμα 9 γκολ (25-16) στο 40ο λεπτό. Εκεί, οι παίκτες του Παναγιώτη Κατσαβέλλη γύρισαν την άμυνά τους σε man to man, με πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο, καταφέρονοντας να μειώσουν σε 29-26 στο 52'.

Ακολούθησαν αρκετά ανάποδα σφυρίγματα από τους διαιτητές, που είχαν ως αποτέλεσμα να προκαλέσουν εκνευρισμό στον Αίαντα, ο οποίος έχασε ξανά την επαφή στο σκορ με τον αγώνα να καταλήγει στην ομάδα της Κυψέλης (35-29).

ΑΙΑΝΤΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ: Γ. Ταμβακέλλης, Πετρέλλης 5, Μάρκου 1, Βιτάνογλου 9, Κουκέλλης 4, Βλάμος 4, Θ.Ταμβακέλλης 2, Τζουραμάνης 3, Διαμαντής 1, Πρωτουγλής, Κατσαβέλλης, Μαρινάτος, Σιέχος, Αργύρης

Την άλλη εβδομάδα ο Αίαντας Μυτιλήνης έχει ρεπό κι έτσι επόμενος αγώνας είναι εντός έδρας, στο Κλειστό της Νεάπολης, με αντίπαλο τον αδύναμο Αετό Ρίου που ηττήθηκε στο άλλο ματς της ημέρας από το πανίσχυρο Καματερό με 36-16.