Λύγισε από τη διαιτησία ο ΑΟ Μυτιλήνης

12/12/2011 - 13:53 Τελευταία τροποποίηση στις 12/12/2011 - 14:16

Άδικη ήττα γνώρισε ο ΑΟ Μυτιλήνης από τον Πήγασο Αιγίου, στη 2η αγωνιστική της Α2 γυναικών στο χάντμπολ, με σκορ 18-15.

Ο αγώνας κρίθηκε από τα σφυρίγματα των διαιτητών, που σε μεγάλο βαθμό καθόρισαν και το αποτέλεσμα, "χαρίζοντας" ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του Αιγίου με πέναλτι και δίλεπτες αποβολές στις πρωταθλήτριες του ΑΟΜ που στάθηκαν αξιοπρεπέστατα στο παρκέ.

Όπως φανερώνει και το τελικό 18-15, ο αγώνας βασίστηκε στο σκληρό και πολλές φορές αντιαθλητικό παιχνίδι των γηπεδούχων, που έμεινε ατιμώρητο. Ο ΑΟΜ παρατάχθηκε με τρεις βασικές ελλείψεις και κυριότερη αυτή της βασικής πίβοτ Ροδούλας Καρακλά, ωστόσο κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με σκορ 6-8.

Στην επανάληψη ανέλαβε δράση η διαιτησία των Κολλαρού και Τσακανίκα. Στο τέλος ο ΑΟ Μυτιλήνης πάλεψε να κρατήσει τη διαφορά χαμηλά, όμως οι διαιτητές υπέδειξαν πέναλτι σε νεκρό χρόνο, για να διαμορφωθεί το τελικό 18-15 που δίνει ένα μικρό πλεονέκτημα στον Πήγασο Αιγίου.

Να σημειωθεί ότι ο τρίτος της βαθμολογίας θα δώσει αγώνα μπαράζ για την παραμονή με τον τέταρτο του 1ου υποομίλου της Α2 κατηγορίας και για να αποφύγει ο ΑΟΜ αυτή τη διαδικασία, θα χρειαστεί όχι απλά να κερδίσει τα ματς στο Β' Γύρο, αλλά να καλύψει και τις εις βάρος του διαφορές.

ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ: Μανούσου 3, Γιαννακάκη 3, Πούλιου 3, Παυλή 3, Παπαδοπούλου 2, Θύμιατζη 1