Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα ο Αίαντας

23/01/2012 - 22:49 Τελευταία τροποποίηση στις 24/01/2012 - 14:11

Παρά τη σκληρή προσπάθεια που κατέβαλε, ο Αίαντας Μυτιλήνης γνώρισε μια ακόμα ήττα από την Αλκυών Δρεπάνου με σκορ 37-34, πληρώνοντας την απουσία αυτοσυγκέντρωσης στο ξεκίνημα του αγώνα.

Η ομάδας της Μυτιλήνης μπήκε σαν υπνωτισμένη στον αγωνιστικό χώρο και μοιραία έμεινε πίσω με 5-0 στο δίλεπτο. Στη συνέχεια, δεν μπόρεσε να περιορίσει το εύρος της διαφοράς, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο ημίχρονο με σκορ ασφαλείας (+7). Αν και στην επανάληψη οι παίκτες του Παναγιώτη Κατσαβέλλη έκαναν τεράστια προσπάθεια να γυρίσουν το ματς, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στα τρία γκολ, χωρίς να αποφύγουν την ήττα.

Πλέον ο Αίαντας Μυτιλήνης στοχεύει να καταφέρει να πάρει τις νίκες που απαιτούνται στο ευνοϊκό για εκείνον πρόγραμμα του Β' Γύρου, με τρία ματς εντός έδρας στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης. Αρχικά με το Καματερό την προσεχή Κυριακή (29/1) και εν συνεχεία με τον Πήγασο Κυψέλης (5/2), έχοντας να παίξει ένα μόλις ματς μακριά από τη Μυτιλήνη (Ρίο) και φιλοξενώντας ξανά στη Λέσβο την Αλυών Δρεπάνου.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ: Βητάνογλου 14, Κουκέλλης 8, Απ. Μάρκου 6, Γ. Μάρκου 2, Βλάμος 1, Θ. Ταμβακέλλης 1, Συκάς 1, Βερβέρης 1, Συργουλιώτης, Στρ. Πορτογλής, Τζουραμάνης, Δ. Πορτογλής

Στο άλλο ματς της ημέρας, το Καματερό επικράτησε του Πήγασου Κυψέλης με 24-19.