Τριάδα μεταλλίων και στο Ναύπλιο!

13/07/2015 - 11:28 Τελευταία τροποποίηση στις 10/12/2018 - 12:33

Οι εντυπωσιακές εμφανίσεις των πρωταθλητών της Λέσβου συνεχίστηκαν σε ακόμα ένα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου, αυτή τη φορά στην κατηγορία παμπαίδων - παγκορασίδων Α', που πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο στο Ναύπλιο. Συνολικά, τρία μετάλλια προστέθηκαν στην πλούσια συγκομιδή των πρωταθλητών των σωματείων του νησιού μας, που εδώ και ένα σχεδόν μήνα συνεχίζουν να κρατούν ψηλά τη σημαία της Λέσβου στον κλασικό αθλητισμό, βαδίζοντας στα χνάρια των προκατόχων τους.

H πρωταθλήτρια Ελλάδας του ακοντισμού στις παγκορασίδες Α', Βάσω Μητσέλλη της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης

Χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό κατέκτησε η Βάσω Μητσέλλη της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, καρφώνοντας το ακόντιο στα 43,61μ, επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ! Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε επίσης η Μαντώ Ανθούσα της ΑΕ Λέσβου Καλλονής, περνώντας πρώτη τη γραμμή του τερματισμού στα 600μ με χρόνο 1:40.72. Ασημένιο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος του ο Μιχάλης Μαινεμενλής του Αρισβαίου Καλλονής στα 300μ εμπόδια με χρόνο 41.39.

Η πρωταθλήτρια Ελλάδας στα 600μ παγκορασίδων Α', Μαντώ Ανθούσα (ΑΕ Λέσβου Καλλονής) και ο δευτεραθλητής Ελλάδας στα 300μ εμπόδια, Μιχάλης Μαινεμενλής (Αρισβαίος Καλλονής)

Πολύ καλά πλασαρίσματα είχαμε όμως και από τους υπόλοιπους Λέσβιους αθλητές που ταξίδεψαν στο Ναύπλιο. Ο Παναγιώτης Καπετανίδης (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) έφτασε μια ανάσα από το βάθρο, τερματίζοντας στην 4η θέση των 300μ με 39.10, η Γεωργία Σελλούντου (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) ήταν 6η στα 300μ εμπόδια με 49.83, η Δήμητρα Δεσποτέρη (Ηφαιστία Λήμνου) ήταν 7η στις ρίψεις, τόσο στη σφαιροβολία με 11,07μ όσο και στη δισκοβολία με 24,67μ, η Χριστίνα Καλλοντζή (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) ήταν 7η στον ακοντισμό με βολή στα 32,68μ, η Πάμελα Ίμπρο (ΑΕ Λέσβου Καλλονής) ήταν 10η στα 600μ με 1:49.16, η Όλγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) ήταν 11η στα 3.000μ βάδην με χρόνο 16:46.0, ενώ ο Μιχάλης Κουσουνιάς (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) κατετάγη 13ος στα 150μ με 19.23. Στην κούρσα των 1.000μ υπήρχε τριπλή εκπροσώπηση με τον Δημήτρη Μωυσή (ΑΕ Λήμνου) να τερματίζει 12ος σε 2:54.75, τον Σταύρο Ζγουρνιό (AE Λέσβου Καλλονής) 14ος σε 2:56.08 και τον Ταξιάρχη Νησιώτη (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 15ος σε 2:56.33. Τέλος, η Μαίρη Ντόνη ήταν στη 18η θέση των 150μ με επίδοση 20.90 και η Ευαγελία Ατζαμή (ΑΕ Λήμνου) ήταν 22η στα 80μ με χρόνο 10.85.