'Εξι μετάλλια η Λέσβος!

05/07/2016 - 19:11 Τελευταία τροποποίηση στις 12/12/2016 - 19:22

Απόλυτα αισθητή έκανε η Λέσβος για ακόμα μία φορά τη συμμετοχή της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα παμπαίδων - παγκορασίδων, που διεξήχθη στο Ναύπλιο το σαββατοκύριακο. Οι αθλητές και οι αθλήτριες των σωματείων του νησιού μας επέστρεψαν με έξι μετάλλια στις αποσκευές τους, ενώ παράλληλα είχαν δύο τέταρτες και δύο πέμπτες θέσεις, αλλά και τρεις ακόμη συμμετοχές σε τελικό.

Χρυσό μετάλλιο και μάλιστα με εντυπωσιακή βολή κατέκτησε η Μέλπω Μπαράκη (Αλκαίος Μυτιλήνης) στον ακοντισμό, με 43,25μ, αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις με ατομικό ρεκόρ και δημιουργώντας πολλές προσδοκίες για το μέλλον. Ασημένιο μετάλλιο κέρδισε η Όλγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) στα 3.000μ βάδην με 14:49.30, ενώ η Ελπίδα Σταμπουλή (Αρισβαίος Καλλονής) ήταν ΄χαλκινη Πανελληνιονίκης στο ίδιο αγώνισμα με 16:07.86. Πιο πίσω, στην 5η θέση τερμάτισε η Γεωργία Κοντάρα (ΑΕ Λέσβου Καλλονής) με 17:20.31 και στην 8η θέση η Μαρία Κουμαρά (ΑΕ Λέσβου Καλλονής) με 18:35.06.

Με χάλκινο μετάλλιο, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου, ολοκλήρωσαν τις προσπάθειές τους η Μαντώ Ανθούσα (ΑΕ Λέσβου Καλλονής) στα 600μ με επίδοση 1:40.65, ο Ταξιάρχης Νησιώτης (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) στα 1.000μ με χρόνο 2:44.21 και ο Κωνσταντίνος Θεριουδάκης (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) στα 3.000μ με χρόνο 9:55.38, κατεβαίνοντας μάλιστα τα 10 λεπτά, πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ.

Εκτός μεταλλίων για λεπτομέρειες βρέθηκαν η Γεωργία Σελλούντου (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) στα 300μ εμπόδια με 49.35 και η Κασσάνδρα Ντερβίση (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) στα 1.000μ με 3:08.52. Στην 5η θέση των 80μ τερμάτισε ο Μιχάλης Κουσουνιάς (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) με 9.64, στην 6η θέση των 80μ η Κατερίνα Τζινιέρη (Αρισβαίος Καλλονής) με 10.58, στην 7η θέση του ακοντισμού η Χριστίνα Καλλοντζή (Αρισβαίος Καλλονής) με βολή στα 39,92μ και στη 10η θέση των 1.000μ ο Μιχαήλ Κολώνας (ΑΕ Λήμνου) με 2:51.13.

Την παρθενική τους συμμετοχή σε ένα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα είχαν και και άλλοι αθλητές από τη Λέσβο. Συγκεκριμένα στα 300μ, η Ιφιγένεια Καραμουχτάρη (Αρισβαίος Καλλονής) ήταν 21η ανάμεσα σε 38 αθλήτριες με 45.51, η Μαρία Βέλλου (Αρισβαίος Καλλονής) 25η με 46.39, η Δανάη Κουνή (ΑΕ Λέσβου Καλλονής) στην 30η θέση και Γιώργος Μανωλιάς (Ηφαιστία Λήμνου) 23ος με επίδοση 42.16, ενώ στα 80μ ο Αντώνης  Χλέτσος ακυρώθηκε.