Βουγιούκας στην 5η θέση και πρωινές προκρίσεις

24/06/2018 - 13:41 Τελευταία τροποποίηση στις 26/06/2018 - 13:07

Εξαιρετικά συνεχίζεται η παρουσία της Λέσβου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου κάτω των 18 ετών, που διεξάγεται από χθες στην Κατερίνη. Μετά τα πέντε μετάλλια κατά την πρώτη ημέρα των αγώνων από Σελλούντου, Τζινιέρη, Ανθούσα, Ντερβίση και Φιάσκα, αλλά και τα πολύ καλά υπόλοιπα πλασαρίσματα, ακολούθησαν σήμερα το πρωί η 5η θέση του Στέλιου Βουγιούκα (Αρισβαίος Καλλονής) στα 10.000μ βάδην με 51:05.12, αλλά και αρκετές προκρίσεις σε τελικούς αγωνισμάτων, που θα διεξαχθούν το απόγευμα.

Η Κατερίνα Τζινιέρη του Αρισβαίου Καλλονής προκρίθηκε ως 3η από τον προκριματικό των 200μ, μετά το ασημένιο μετάλλιο που κέρδισε στα 100μ, βάζοντας υποψηφιότητα για κάτι πολύ καλό κα στο 200άρι.

Η Μαντώ Ανθούσα της ΑΕ Λέσβου Καλλονής πέρασε ως 5η με 2:22.00 από τον προκριματικό των 800μ, λίγες ώρες μόνο μετά το ασημένιο της μετάλλιο στα 1.500μ.

Ο Στρατής Τζιμής του Αρισβαίου Καλλονής προκρίθηκε με την 9η καλύτερη επίδοση στον τελικό των 400μ με εμπόδια.

Άτυχη στάθηκε η Φωτεινή Ρουμελιώτη του Αρισβαίου Καλλονής, χάνοντας για πολύ λίγο την πρόκριση στον τελικό των 400μ με εμπόδια, καταλαμβάνοντας τη 10η θέση με 1:07.09 (προκρίθηκε ως 8η η Μαρία Ψυλλάκη του Κύδωνα Χανίων με 1:06.21). Στο ίδιο αγώνισμα η Παναγιώτα Τσαλαβούτη του Αρισβαίου Καλλονής ήταν 12η στον προκριματικό με 1:07.55 και η Δέσποινα - Ταξία Κανλή του Αρίωνα Μυτιλήνης ήταν 31η με 1:19.10.

Ο Βασίλης Γρηγορίου της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης έμεινε εκτός τελικού στα 200μ, κατακτώντας την 28η θέση στον προκριματικό με χρόνο 23.65, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Μιχάλης Κουσουνιάς ήταν 32ος με 23.76.

Σημειώνεται ότι απευθείας τελικός θα διεξαχθεί στα 3.000μ των παίδων, με τη συμμετοχή και του Κωνσταντίνου Θεριουδάκη της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης μεταξύ συνολικά 38 αθλητών.

Στην ίδια διοργάνωση συμμετείχαν και οι αθλητές-αθλήτριες της γειτονικής Λήμνου. Ο Μιχάλης Κολώνας (ΑΕ Λήμνου) αν και πέτυχε τον 7ο καλύτερο χρόνο ανάμεσα σε 40 αθλητές και 5 προκριματικές σειρές, τερματίζοντας 2ος στη δική του σειρά με χρόνο 2:02.44 στα 800μ, δεν προκρίθηκε στον τελικό για μία μόλις θέση. Ήταν επίσης 10ος στα 1.500μ, πραγνατοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις το διήμερο.

Συμμετείχε επίσης η Ελένη Μωραΐτη (ΑΕ Λήμνου) στο τριπλούν, κατακτώντας την 24η θέση με άλμα στα 10,41μ.