Προκρίσεις στην τελική φάση του Σχολικού

19/04/2013 - 17:07 Τελευταία τροποποίηση στις 25/04/2013 - 12:54

Διεξήχθη χθες στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά, στην Αθήνα, η Β' Φάση του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος στην κατηγορία των λυκείων.

Αθλητές από τα σχολεία της Λέσβου, που είχαν κερδίσει την πρόκρισή τους, συμμετείχαν σε έναν όμιλο με αθλητές από τα σχολεία του Αιγαίου και του Πειραιά και τρεις από αυτούς κατάφεραν να προκριθούν στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Συγκεκριμένα, ο Πέτρος Χατζίου κατέκτησε την 1η θέση στο Επί Κοντώ με άλμα στα 4,20μ παρά το δυνατό αέρα που φυσούσε εκείνη την ώρα.

Η Μαργαρίτα Ντίνα κέρδισε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τη συμμετοχή της στην τελικλη φάση των 3.000μ, τερματίζοντας στην 1η θέση με 11:35.0. Επίσης, και η Ιωάννα Λιτσολάρη θριάμβευσε στα 100μ με 12.56 και θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο στα τελικά. Στους αγώνες έλαβε μέρος και ο Βασίλης Χασάπης στα 100μ όμως τερμάτισε στη 2η θέση με 11.47 και αποκλείστηκε.

Να σημειωθεί ότι η τελική φάση του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος θα πραγματοποιηθεί στο κεντρικό του ΟΑΚΑ και από εκεί θα προκύψει η ομάδα που θα πάρει μέρος στο 12ο Θερινό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων, το οποίο θα διεξαχθεί στην Ουτρέχτη της Ολλανδίας, από 14 έως 19 Ιουλίου. Στους αγώνες θα πάρουν μέρος τέσσερις αθλητές και ισάριθμες αθλήτριες.