Στην 3η θέση η Αθλοκίνηση στη Χίο

07/10/2013 - 07:55 Τελευταία τροποποίηση στις 07/10/2013 - 08:01

Aigaiopelagitikoi_Xios_2013_Simaia_XatziouΤο Δημοτικό Στάδιο της Χίου φιλοξένησε τους 26ους Αιγαιοπελαγίτικους Αγώνες Στίβου, όπου έλαβαν μέρος συνολικά περίπου 500 αθλητές και αθλήτριες από 35 συλλόγους του Αιγαίου.

Η διοργάνωση είχε αρκετά υψηλό επίπεδο και ο φίλαθλος κόσμος του στίβου απόλαυσε όμορφο θέαμα, χειροκροτώντας τις προσπάθειες όλων των αθλητών. Στην άκρως τιμητική 3η θέση του πίνακα φιγουράρει η Αθλοκίνηση Μυτιλήνης, η οποία είχε εξαιρετική παρουσία στους αγώνες, συγκεντρώνοντας συνολικά 106 βαθμούς, 50 στα αγόρια και 56 στα κορίτσια. Πιο πίσω στην κατάταξη με 15 βαθμούς βρέθηκε ο Αρισβαίος Καλλονής, στους 13 σταμάτησε η ΑΕ Λήμνου, ενώ από 7 μάζεψαν ο Αρίων Μυτιλήνης, ο Αλκαίος και η Ολυμπιάδα Μήθυμνας. Χωρίς βαθμό ολοκλήρωσαν τη διοργάνωση ο Παγγεραγωτικός, ο Δρομέας Λέσβου και ο Παπάδος Γέρας.

Ο σύλλογος της Μυτιλήνης, με τις πολλές επιτυχίες στα Πανελλήνια πρωταθλήματα, είχε ανάλογη παρουσία και στους Αιγαιοπελαγίτικους Αγώνες. Η Ιωάννα Λιτσολλάρη κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια στην κατηγορία των γυναικών, τόσο στα 100μ (13.04) όσο και στα 200μ (27.23), δείχνοντας πως κρατιέται σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, παρά το γεγονός πως ουσιαστικά η αγωνιστική χρονιά βρίσκεται στην ολοκλήρωσή της. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Μπαριμέ Κελεμένη στα 3.000μ βάδην (17:17.20) των γυναικών, σε μια κούρσα που τη 2η θέση κέρδισε η Σάρα Λάμι (19:12.19). Tην πρωτιά πανηγύρισε και ο Χμαϊντούχ Χουσείν στα 800μ των ανδρών (2:04.69), ο οποίος ήταν δεύτερος στα 3000, των ανδρών (8:48.16), πίσω από τον Χριστόφορο Μερούση του Παγχιακού.

Ο Πέτρος Χατζίου, μπορεί να μην αγωνίστηκε στο επί κοντώ, αλλά κέρδισε ένα ασημένιο στη σφαίρα των παίδων (12,94μ), ενώ επίσης στη 2η θέση τερμάτισε η Μιχαέλα Φιάσκα στα 1000μ παγκορασίδων Α’ (3:16.45), όπως και η Μαρίτα Αργυρού στα 300μ της ίδιας κατηγορίας (45.21). Το χάλκινο μετάλλιο στο μήκος των παμπαίδων Α’ κέρδισε ο Φανούρης Θεριουδάκης (5,50μ) και αντίστοιχα ο Γαβριήλ Στρίγκος στα 60μ παμπαίδων Β’ (8.38). Στη σφαιροβολία των παγκορασίδων Α’ η Πηνελόπη Παναγιωτέλλη ήταν στη 2η θέση (9,48μ), ενώ στις σκυταλοδρομίες ο σύλλογος της Αθλοκίνησης κέρδισε το χρυσό στους άνδρες (45,80) και το χάλκινο στις γυναίκες (56.13).

Επιτυχίες σημείωσαν όμως και αθλητές από τους υπόλοιπους συλλόγους της Λέσβου. Η Μαργαρίτα Ντίνα, στον τελευταίο της αγώνα με τα χρώματα του Αρισβαίου Καλλονής αφού μετακομίζει πλέον μόνιμα στη Θεσσαλονίκη, κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στα 400μ γυναικών (1:09.01) και το χάλκινο μετάλλιο στα 1500μ της ίδιας κατηγορίας (5:12.77). Στη σφαιροβολία των γυναικών, η Κατερίνα Παυλή του Αρίωνα Μυτιλήνης κέρδισε το χάλκινο με ρίψη στα 8,18μ και τέλος η Πάμελα Ίμπρο του Αρισβαίου Καλλονής τερμάτισε στην 3η θέση των 1000μ στην κατηγορία παγκορασίδων Β’ (3:38.48).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΣΕΓΑΣ βράβευσε τους Πανελληνιονίκες συλλόγων του Αιγαίου. Ανάμεσά τους ήταν ο Πέτρος Χατζίου της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, που κέρδισε το επί κοντώ τόσο στη διοργάνωση των παίδων όσο και σε εκείνη των εφήβων, καθώς επίσης και ο Φανούρης Θεριουδάκης, επίσης της Αθλοκίνησης, που πρώτευσε στο Πανελλήνιο των παμπαίδων στον ακοντισμό. Μάλιστα ο Χατζίου, στη διάρκεια της τελετής έναρξης, κράτησε μαζί με τους υπόλοιπους πρωταθλητές Ελλάδας που συμμετείχαν στους αγώνες, τη σημαία των Αιγαιοπελαγίτικων, σε μια ιδιαίτερη στιγμή για τον Μυτιληνιό επικοντιστή.