Δύο χρυσά και ένα ασημένιο στο Λουτράκι!

07/07/2014 - 13:06 Τελευταία τροποποίηση στις 07/07/2014 - 13:46

Athlokinisi_Panellinio_pp_pgk_2014Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα παμπαίδων και παγκορασίδων, στο Θώδειο Στάδιο του Λουτρακίου, με την καλύτερη συγκομιδή για τους αθλητές και τις αθλήτριες από τη Λέσβο, που έλαβαν μέρος στη διοργάνωση.

Συνολικά με τρία μετάλλια στις αποσκευές τους επέστρεψαν στη Μυτιλήνη οι αθλήτριες της Αθλοκίνησης, αποδεικνύοντας πως ο κλασικός αθλητισμός της Λέσβου δημιουργεί συνεχώς νέους ταλαντούχους αθλητές, που μπορούν να πρωταγωνιστούν σε Πανελλήνιο επίπεδο.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Βάσω Μητσέλλη στον ακοντισμό, με βολή στα 37,60μ αφήνοντας πίσω της την Αναστασία Σπυροπούλου (36,81μ - ΝΟ Ζαχάρως) και την Αναστασία Τάγαρη (35,55μ - ΝΟ Ζαχάρως).

Arisvaios_Kallonis_Panellinio_pp_pgk_2014Στην πρώτη θέση του βάθρου ανέβηκε και η Μαρίτα Αργυρού, που κέρδισε τα 300μ με επίδοση 41.70, σημειώνοντας τον καλύτερο χρόνο στις δύο προκριματικές σειρές, αφήνοντας στη 2η θέση την Ασημίνα Χατζηανδρέου (42.19 – ΟΦΚΑ Οδυσσέας) και στην 3η την Ναταλία Αλιπραντή (42.88 – ΣΑΚ Αθηνών). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ίδιο αγώνισμα, η Γεωργία Μυτιληνιού του Αρισβαίου Καλλονής κατετάγη στην 7η θέση με χρόνο 44.47. Το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε η Δέσποινα Κελεμένη στα 3.000μ βάδην με χρόνο 15:25.50.

Εκπροσώπηση ωστόσο υπήρξε και στα 1.000μ με την Πάμελη Ίμπρο του Αρισβαίου Καλλονής να τερματίζει στην 9η θέση με χρόνο 3:19.44 και τον Μιχάλη Μαινεμενλή στη 16η με επίδοση 3:19.44.