Η Άθληση πήρε το ντέρμπι με τον Ερμή Παμφίλων

22/11/2022 - 18:59 Τελευταία τροποποίηση στις 23/11/2022 - 21:05

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί έδωσαν οι κορασίδες της Άθλησης το βράδυ του Σαββάτου (19/11) στο κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης, κερδίζοντας στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής τον Ερμή Παμφίλων με 3-0 σετ.

Μπροστά σε ένα ένθερμο κοινό που δημιούργησε μοναδική ατμόσφαιρα, οι δύο ομάδες πρόσφεραν θέαμα σε ένα δυνατό παιχνίδι, με την Άθληση να διατηρεί το απόλυτο, υποχρεώνοντας στην πρώτη ήττα τον Ερμή. Στο πρώτο σετ η ομάδα της άθλησης μπήκε δυναμικά χωρίς να αφήνει περιθώρια διεκδίκησης στον Ερμή. Οι ακραίες Μπαρέλλη και Ελεύθερου με τα τελειώματα τους δεν άφησαν τις αντίπαλες να φτάσουν κοντά στο σκορ και το πρώτο σετ τελείωσε 25-16.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Ερμη αντέδρασε και είχε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, αλλά η ομάδα του Σάββα Περτσέλη χάρη στην εμπειρία της και με τις καλές άμυνες της λίμπερο Ράσκου και τις επιθέσεις Μπαρέλλη και Βουρλή έφεραν το σκορ στο 23-23. Εκεί με δύο άσους της κεντρικής της ομάδας Καρέτα, η Άθληση κατέκτησε το σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ η Άθληση μπήκε δυνατά και με τρεις πόντους από σέρβις της πασαδόρου Τσούρμα, πήρε προβάδισμα τριών πόντων. Στη συνέχεια η ομάδα του Ερμή ισορρόπησε το παιχνίδι μέχρι τη στιγμή που στο σερβίς πήγε η κεντρική Λουτραγώτη και με πέντε σερί πόντους καθάρισε το σετ, χωρίς η αντίπαλη ομάδα να μπορέσει να αντιδράσει. Το τρίτο σετ τελείωσε με νίκη της Άθλησης 25-16.

Στις υπόλοιπες δύο αναμετρήσεις, ο ΓΑΣ Λέσβου επιβλήθηκε με 3-0 σετ απέναντι στον ΑΟ Μυτιλήνης, ενώ με 3-0 επίσης νίκησε ο Παγγεραγωτικός την Αναγέννηση Αγιάσου.